Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Dítě v autě

Jak zajistit jeho bezpečnost 

Léto se rozběhlo plným tempem a krásné slunné počasí přímo vybízí k cestám ať už za dovolenou, nebo jen někam k vodě či na výlet. Častými spolujezdci bývají také naše nejmenší ratolesti, které si zaslouží tu nejlepší ochranu během jízdy.
         Mnoho řidičů podceňuje nejen dobře míněné rady, které se týkají bezpečnosti a přepravy dětí ve vozidle, ale velmi často svým jednáním porušují i zákon. Jednou z takto podceňovaných situací je jízda na kratší vzdálenost, kdy dítě cestuje bez autosedačky. V mnoha z těchto případů se stává, že dítě není vůbec připoutáno. Velmi nebezpečné během jízdy je nechat dítě volně se pohybovat po zadních sedadlech. Jsou tak ponechány bez jakékoliv ochrany. Někdy je řidič připoutá jen bezpečnostním pásem. Pokud se však jedná o malé děti, může být pro ně bezpečnostní pás i nebezpečný. Stejně tak pokud sedí dítě na klíně dospělého člověka. Jestliže se připoutá pouze dospělý, v případě prudkého zabrzdění se dítě nedá udržet a může dojít k jeho vážnému poranění. Bezpečnou přepravu dítěte zajistí dětský zádržný systém neboli dětská autosedačka. Zákon v tomto hovoří jasně. Dítě, jehož hmotnost nepřevyšuje 36 kilogramů a není vyšší než 150 cm musí být ve vozidle přepravováno pouze za použití dětské autosedačky. Pro každou věkovou kategorii jsou různé typy. Autosedačky pro nejmenší děti, do tří let, musí být vybaveny vlastními popruhy. Je-li sedačka umístěna na předním sedadle ve vozidle vybaveném airbagy a zády ke směru jízdy, musí být tyto airbagy deaktivovány. V opačném případě musí být autosedačka umístěna na zadním sedadle. Při koupi a užívání autosedačky je dobré dbát následujících rad. Každá sedačka musí být certifikována. Lépe je volit takové, které mají vyztužená záda. Vhodné je také ji vyzkoušet na místě při koupi i s dítětem. Nevyplácí se na takovéto záležitosti šetřit. Vždy dbejte návodu a doporučení výrobce, zvláště při její instalaci ve vozidle. Zejména u sedaček pro starší děti může být využíván i bezpečnostní pás automobilu. V takovém případě je třeba dát pozor na to, zda po připoutání nevede pás v blízkosti krku, ani přes ramenní kloub a ve spodní části správně obepíná pánev. U dětí nad deset let se sedačka nahrazuje samostatným podsedákem. Jeho funkcí je zejména zvýšit posed dítěte tak, aby bezpečnostní pás dobře obepínal jeho tělo.
         Zvláštní pozornost si také zaslouží nastupování a vystupování dětí z auta. Je mnohem bezpečnější, pokud se nastupuje nebo vystupuje z chodníku či krajnice. Tedy ne ze směru od středu vozovky, kde hrozí sražení jiným projíždějícím vozidlem. Řidiči by také měli dbát zvýšené opatrnosti, pokud manipulují s autem v místech, kde se mohou děti vyskytovat. Například při couvání, kdy není za auto dobře vidět.
         Nepodceňujte proto jízdu se svými nejmenšími a snažte se jim zajistit bezpečnou a pohodlnou přepravu.
        

vytisknout  e-mailem