Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav

Policie České republiky – Kriminalistický ústav

KÚP se představí na Pragoalarmu

Kriminalistický ústav Praha bude mít prezentaci na XVII. ročníku mezinárodního veletrhu zabezpečovací techniky, systémů a služeb, požární ochrany a záchranných zařízení PRAGOALARM/PRAGOSEC 2009 v rámci expozice Ministerstva vnitra ČR a Policie ČR v levém křídle Průmyslového paláce. Veletrh se uskuteční na pražském Výstavišti v Holešovicích ve dnech 24. až 26. února 2009.  

Spheron na místě činuSpheron na místě činu
Kriminalističtí znalci z oddělení audio-video a dokumentace seznámí návštěvníky veletrhu s nejmodernější technologií v dokumentaci místa události. Názorně představí tzv. systém „Spheron“, který tvoří sférická kamera Spheron a program R2S (Return to Scene), s jehož pomocí lze vytvořit kompletní digitální kriminalistickou dokumentaci místa činu.

Sférická kamera Spheron má jedinečný rozsah snímání prostoru (vertikálně 180°, horizontálně 360°), vysoké rozlišení snímacího čipu (50 miliónů pixelů) a velkou barevnou hloubku (96 bitů), což umožňuje prohlížet i velmi malé detaily a kontrastně nasvícené prostředí. To vše dává kameře neobyčejné schopnosti zadokumentovat požadovaný prostor v potřebné kvalitě i při nedostatečném osvícení (sklepy, tmavé místnosti apod.).

Výstupem činnosti sférické kamery  je tzv. sférický  snímek. Při jeho prohlížení má člověk pocit, že stojí na místě události a ovládacími prvky prohlížeče se může v tomto prostoru rozhlížet. Speciální software R2S umožňuje vytvářet digitální kriminalistickou dokumentaci doplněnou o další důležitá data (např. video a audio nahrávky, písemnosti atd.).

Systém „Spheron“ slouží k dokumentaci zejména zvlášť závažných trestných činů a mimořádných událostí v nepřehledných (stísněných nebo naopak rozlehlých) prostorách. Jeho přednosti byly využity k zadokumentování desítek míst vraž a jiné kriminality. Například ke konci loňského roku byl využit k dokumentaci prostor po požárech v Praze v tržnici SAPA a levého křídla Výstaviště v Holešovicích či v továrně Akuma Mladá Boleslav. 

Policie ČR je v současné době jednou z pěti evropských policejních složek, které vlastní systém „Spheron“. Dále je využíván policií v Rumunsku, Itálii, Skotsku a SRN. Jeho pořizovací cena se pohybuje (v návaznosti od konfigurace) od dvou miliónů korun. Oddělení audio-video a dokumentace KÚP bylo prvním pracovištěm v rámci Policie ČR, které jím bylo vybaveno v roce 2006.

Na informačním panelu se návštěvníkům představí také přístroj Surfscan, který byl vyvinut v roce 2001 znalci KÚP ve spolupráci s firmou NEOVISION v rámci výzkumného úkolu. Přístroj je využíván v oboru mechanoskopie ke snímání mechanoskopických stop na povrchu rozlomené cylindrické  vložky. 

Na dalším informačním panelu přiblížíme historii a současnost KÚP, který v loňském roce oslavil již 50. výročí své existence. K tomuto významnému jubileu probíhá v Muzeu Policie ČR výstava nazvaná Kriminalistika proti zločinu. (Zahájení výstavy.)

kpt. Mgr. Petra Srnková
oddělení redakce a PR KÚP
23. 2. 2008

vytisknout  e-mailem