Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Velitel policie – Libela 10

Kdo je velitel policie z pohotovostní motorizované jednotky a co je jeho úkolem? 

"Velitel policie“ je policista z pohotovostní motorizované jednotky pověřený řízením sil a prostředků Policie České republiky, při mimořádných událostech na území hlavního města Prahy. Hlavním cílem vzniku projektu velitele policie bylo zkvalitnění činnosti policie a zlepšení koordinace při spolupráci s ostatními složkami IZS v rámci řešení mimořádných událostí. Velitel policie úzce spolupracuje s operačním střediskem a předává mu relevantní a ucelené informace.

V lednu roku 2019 vznikl tým profesionálních „velitelů policie“, který čítá dvanáct policistů s dlouholetou praxí v přímém výkonu služby. Tito velitelé do současné doby odveleli více než tisíc mimořádných události. V případě velení mají na sobě červenou vestu s označením velitel policie a dále označení Libela 10, Libela 100 nebo Libela 101, které identifikuje zastávanou funkci v rámci rozlišení subordinace velení, což usnadňuje řešení situace a vzájemnou komunikaci zasahujících policistů. Velitelé policie jsou čtyřiadvacet hodin denně v terénu, aby se byli schopni dostat na místo události co nejdříve. Policisté na místo událostí jezdí ve speciálně upraveném vozidle Škoda Kodiaq, ve kterém vozí vybavení jako je například hydraulika, beranidlo, teleskopický žebřík, přenosné osvětlení, detektor CO, dozimetr, zdravotnickou brašnu, defibrilátor, zastavovací pás, kužely, neprůstřelné vesty atd. Toto vybavení pomohlo zvládnout několik mimořádných situací a zachránit nejeden lidský život.
https://www.policie.cz/clanek/predani-novych-vozidel-307109.aspx 


Velitelé policie v letošním roce odveleli více než tři sta padesát mimořádných událostí. Nejčastěji policisté vyjížděli k požárům,  k nálezu pyrotechniky, k oznámením o nástražném výbušném systému a k pátrání po pohřešovaných osobách (71x). Ze statistik, které si vedou právě policisté, vyplývá, že nejčastěji zasahovali v sobotu v odpoledních hodinách a na místech událostí strávili více než pět set hodin.

por. Mgr. Violeta Siřišťová – 29. 12. 2021

vytisknout  e-mailem