Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Preventivní akce na Šumavě

PLZEŇSKÝ KRAJ - Ve spolupráci se strážci národního parku dohlížíme intenzivněji i letos v turisticky nejnavštěvovanějším období na Vaše bezpečí a také na ochranu přírody. 

Policisté a strážci národního parku se na Šumavě se především zaměřují na prevenci. V souvislosti s tímto chceme připomenout co největšímu počtu turistů, jak je důležité respektovat pravidla.

Spolupráce policistů Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje se strážci Národního parku Šumava trvá již několik let. Naším společným cílem je  předcházet porušování právních předpisů a pravidel, která se pojí k chráněnému  území a chránit životy a zdraví lidí v těžko přístupných lokalitách atd.

Společné hlídky, které jsou jednou z osvědčených forem spolupráce, realizují policisté a strážci v průběhu celého roku, nejčastěji pak v době zvýšené návštěvnosti  jako je letní nebo zimní období.  Během roku si v rámci součinnosti vzájemně předávají aktuální informace o situaci v této oblasti, reagují na případné problémy a společně se věnují preventivnímu výkonu služby. I dnešní a zítřejší akce je preventivního rázu, kdy chceme oslovit co největší počet návštěvníků a připomenout základní pravidla správného a bezpečného chování v této krajině, a to ať už se jedná o chodce, cyklisty či řidiče vozidel. Budeme připomínat, že vstup osob mimo značené stezky může znamenat velký problém. I zdatní turisté se mohou v náročném terénu ztratit nebo zranit. S ohledem na vlastní bezpečí,  ale také na přírodu, proto upozorňujeme, jak je důležité pohybovat se pouze po vyznačených stezkách. Mimo to se budeme věnovat i oblasti  dopravy jako je například parkování na vyznačených místech či nerespektování zákazu vjezdu do lesů, ale i dodržování veřejného pořádku. Cyklohlíkdy, se kterými se budou moci návštěvníci setkat, se osvědčují zejména v místech, která jsou pro vozidla hůře nebo nejsou vůbec přístupná.

Během této akce se budeme věnovat turisticky nejvíce navštěvovaným místům, ve  čtvrtek zamíříme k Černému jezeru a jeho okolí a v pátek se setkáme s turisty na Modravě. Při akci budeme milovníkům Šumavy předávat nejen důležité informace, ale také praktické dárky jako jsou reflexní prvky, mapky, lékárničky a další.  K této a obdobným akcím je podstatné zmínit, že společné hlídky strážců a policistů vykonávají svou činnost především z preventivního hlediska než  samotné represe.

Jedete, jdete na výlet – několika hodinový nebo dokonce celodenní? Nezapomeňte na důležitá pravidla.

 • Naplánujte si trasu, kterou se vydáte.
 • S sebou si vezměte dostatečně nabitý mobilní telefon, abyste si v případě potřeby mohli zavolat pomoc.
 • Pokud užíváte pravidelně léky, mějte je při sobě.
 • Obzvláště v letním období mějte s sebou dostatečné množství tekutin.
 • Své síly nepřeceňujte.

Pohybujete se na jízdním kole?

 • Dodržujte dopravní předpisy nebo omezení stanovující pohyb v Chráněné krajinné oblasti nebo Národním parku Šumava.
 • Využívejte cyklostezky.
 • Na stezkách pro chodce se cyklisty buďte ke druhým účastníkům ohleduplní.
 • Nepřeceňujte v horském terénu své síly a schopnosti.
 • Nejezděte mimo značené stezky, kde je vstup a pohyb osobám zakázán.
 • V horském terénu, který je značně členitý, doporučujeme při jízdě na jízdním kole používat cyklistickou přilbu, bez ohledu na věk cyklisty.
 • Pamatujte také na řádné zabezpečení jízdního kola.

Přijeli jste na vozidlem?

Vzhledem k tomu, že na Šumavu míří stovky vozidel, dohlíží zejména dopravní policisté na plynulost a bezpečnost dopravy. Řidiči by měli při parkování svých aut pamatovat, že nesmí ztížit průjezd vozidel složek IZS. Myslete na to, že v případě úrazu se záchranáři nemusejí k zraněnému dostat včas kvůli neprůjezdným cestám.  

Před odchodem zkontrolujte, že jste ve vozidle nenechali viditelně odložené věci (byť nepatrné hodnoty), které by mohly vzbudit touhu pachatele, aby se ji zmocnil.  Nedávejte zlodějům příležitost!

Obdobné akce, které jsou především preventivního charakteru, budeme o letních prázdninách opakovat.

Nejen návštěvníkům Šumavy přejeme krásné prožití letních prázdnin. Myslete na své zdraví, ale také ostatních a nezapomínejte, že i naše krásná Šumava si zaslouží respekt.

 kpt. Bc. Hana Kroftová
7. července 2022

Odkazy do noveho okna

Šumava_1 2022

Šumava_1 2022 

Detailní náhled

Šumava_2 2022

Šumava_2 2022 

Detailní náhled

Šumava_3 2022

Šumava_3 2022 

Detailní náhled

Šumava_4 2022

Šumava_4 2022 

Detailní náhled

Šumava_5 2022

Šumava_5 2022 

Detailní náhled

Šumava-6 2022

Šumava-6 2022 

Detailní náhled

Šumava_7 2022

Šumava_7 2022 

Detailní náhled

Šumava_8 2022

Šumava_8 2022 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem