Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Pozor na námrazu na vozovkách!

DOMAŽLICKO - Venku mrzne, až praští, silnice namrzají. Policisté mají rady pro řidiče, aby vždy šťastně dojeli do cíle svých cest. 

     Ačkoli se kalendářní zima pozvolna chýlí ke svému konci, počasí tomu zatím nenasvědčuje. Období spojené s teplotami pod bodem mrazu, mlhami, sněhovými přeháňkami či drobným mrholením způsobuje nemálo starostí řidičům a také zvýšený počet dopravních nehod. Sníh, námraza, mokré vozovky, snížená viditelnost - to vše ovlivňuje situaci v silničním provozu.
     Řidiči by stále měli mít auto v dobrém technickém a stavu a v zimním období na vozidlech používat zimní pneumatiky. Ustanovení zákona o silničním provozu říká, že v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel s maximálních přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm.      
      Nejen výborný technický stav vozidla, ale i způsob jízdy jsou nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím, zda dorazíte do cíle v pořádku. Za volantem je důležité přizpůsobit jízdu stavu a povaze vozovky a povětrnostním podmínkám. Podstatné je především dodržování povolené a přiměřené rychlosti a bezpečné vzdálenosti mezi vozidly. Její nedodržení často vede k dopravním nehodám. Jede-li osobní auto rychlostí 50 kilometrů za hodinu, zastaví na suchém povrchu po 28 metrech. Na mokré vozovce zastaví vozidlo po 33 metrech a při náledí je brzdná dráha až 78 metrů! Velmi důležité je i nepřeceňovat své schopnosti. Pokud nebo máte pocit, že jízdu nezvládnete, je moudřejší za volant raději nesedat. 
     Přejeme vám za volantem pokaždé jen samou pohodu, šťastnou cestu a bezpečné dojetí do cíle!

por. Mgr. Dagmar Brožová
26. ledna 2018

    

vytisknout  e-mailem