Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Pozor na hoax!

Oslovil vás Dr. Mark Scott?  

Objevila se ve vaší e-mailové poště v poslední době zpráva od Dr. Marka Scotta? Uváděl, že píše ze své kanceláře v Anglii a že vyřizuje pozůstalost po klientovi, který s celou svou rodinou zahynul při havárii letadla? Nabízel 40% z částky 12,5 miliónu dolarů za vaši spolupráci? Chtěl po vás vaše nacionále? Pokud ano, tak neodpovídejte, protože se jedná o hoax. Rozhodně byste nevydělali, ale naopak  poskytnutím svých osobních údajů můžete vytvořit podmínky pro jejich další případné zneužití. 
Anglické slovo hoax označuje v překladu nepravdivou zprávu, podvod, výmysl, žert. V počítačovém světě znamená obvykle poplašnou zprávu nebo také řetězový dopis, jehož cílem je oslovit co největší množství uživatelů e-mailové pošty. V některých případech bývá obtížné rozeznat, zda se jedná o pravdu nebo lež, i když informace v něm obsažené se zdají být neuvěřitelné. Hoax obtěžuje a zaplavuje vaše e-mailové schránky, nabízí mnohdy nebezpečné rady, prozrazuje o vás důvěrné informace a může poškodit vaši pověst.
 
Příklad hoaxu, který vám může být doručen :
 
Od: Dr. Mark Scott
Tel: +44-704-574-8727

Já jsem Dr. Mark Scott z Harlesden, North West v Londýně, tady v Anglii. I práce pro Natwest Bank Corporation v Londýně, Píši Vám z mé kanceláře, která bude mít obrovský přínos pro nás oba. V mém oddělení, je asistent manažera (Greater London Krajský úřad), jsem zjistil, opuštěné suma 12,5 milionů amerických dolarů USA dolar (Dvanáct milionů pět set tisíc dolarů USA) v účtu, který patří k jednomu z našich zahraničních zákazníků Pozdní Pan Karel Falkenberg Americký občan, který bohužel přišel o život v rovině spadnutí Alaska Airlines letu 261, který havaroval na 31. ledna 2000, včetně jeho manželky a jediná dcera.

Volba Vás kontaktovat se vzbudila z geografické povahy, kde žijete, obzvláště vzhledem k citlivosti transakce. A důvěrnost zde. Nyní náš bankovní bylo čekání na některý z příbuzných přijde-až k tvrzení, ale nikdo nemá dělat, že. Osobně jsem byl neúspěšný při rozmisťování příbuzným po dobu 2 let, mám usilovat o váš souhlas k vám jako další příbuzný / Bude příjemce na zemřelého tak, že výtěžek z tohoto účtu oceněn na 12,5 milionu dolarů může být vyplacena na vás.

To bude vyplacena, nebo sdílená v těchto procent, 60% pro mě a 40% na vás. Mám zajištěné veškeré nezbytné právní dokumenty, které mohou být použity k zálohování toto tvrzení jsme tvorby. Všechno, co potřebujete, je vyplnit vaše jména na dokumenty a legalizovat to u soudu dokázat, jste zde jako oprávněný příjemce. Všechny Žádám nyní je vaše upřímná Co-operace, důvěrnosti a Trust umožnit nás vidět tuto transakci prostřednictvím. Já vám zaručit, že to bude popraven za legitimní uspořádání, které
bude chránit vás z jakéhokoli porušení zákona.

Prosím, uveďte mi následující: pokud máme 5 dní do spuštění přes. To je velmi velmi URGENT PROSÍM.

1. Celé jméno
2. Vaše telefonní číslo
3. Kontaktní adresu.
4. Povolání
S prošla metodický vyhledávání, rozhodl jsem se Vás kontaktovat doufat, že vás najdou tento návrh zajímavé. Prosím o Vaše potvrzení této zprávy a uvedením Vašeho zájmu poskytnou vám více informací. Endeavor dejte mi vědět vaše rozhodnutí, spíše než držet mě čeká.

S pozdravem,
Dr. Mark Scott
Tel: +44-704-574-8727


 Nikdy  hoaxu nedůvěřujte a vše si důkladně prověřujte. K ověření, zda se jedná opravdu o hoax, slouží uživatelům například databáze  internetového serveru www.hoax.cz. Pokud máte zájem získat ještě více informací a případně i rad, jak se zachovat v souvislosti s dalšími nebezpečnými jevy spojenými s používáním internetu a mobilních telefonů, jsou dostupné například na webových stránkách www.e-bezpeci.cz.

por. Mgr. Martina Kohoutová

vytisknout  e-mailem