Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje
Pomněnkový den upozornil na ztracené a pohřešované děti
KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ - Víte, jak se zachovat, pokud se vám někdo ztratí?
Již 20 let si připomínáme „Pomněnkový den“
Policisté v Královéhradeckém kraji se připojili do celostátní bezpečnostní kampaně, která se zabývá tématem pohřešovaných a ztracených dětí. Kampaň s názvem Pomněnkový den, která měla za úkol si tuto problematiku připomenout, rezonovala v posledních dnech na všech preventivních akcích. Je totiž opravdu velmi důležité, abychom všichni věděli, jak se zachovat v případě, že se někdo z našich blízkých ztratí. A to, ať už se jedná o dítě, nebo třeba i seniora, protože po těchto dvou věkových skupinách policie pátrá nejčastěji. Věděli jste, že si například můžete nainstalovat aplikaci ECHO, která vás upozorní, že se někdo ve vašem okolí ztratil a pomáhat tím akivně při pátrání?
Hlavní je nepanikařit a efektivně podniknout další kroky k nalezení pohřešované osoby.
Policejní prezidium na svých stránkách k tomuto tématu vydalo podrobnou tiskovou zprávu. Na jejím konci najdete odkazy na stažení aplikace ECHO a ikonografiky, která má pomoci občanům při určení dalšího postupu př pátrání.
Vedoucí odboru prevence, plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová ve zprávě říká: "25. květen je mezinárodním dnem pohřešovaných dětí - „Pomněnkový den“. Ve světě si lidé tento den připomínají od roku 1983, v České republice pak vešel do povědomí veřejnosti v roce 2004.
Mezi pohřešované děti patří nejčastěji ty, které utečou z domova nebo opakovaně ze zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy. Nastat může i situace, kdy se jedná o dítě, které se ocitne v ohrožení života a zdraví například z důvodu podezření na únos cizí osobou. Jakákoliv riziková situace nebo velmi nízký věk pohřešovaného dítěte znamená vyhlášení pátrání v režimu „dítěte v ohrožení“.
Při pátrání po dítěti je velice důležitý rychlý přenos informací mezi jednotlivými subjekty pátrání, ale i směrem k veřejnosti, která může bezprostředně po zmizení dítěte poskytnout relevantní informace. Z důvodu zvýšení rychlosti a efektivity pátrání spustilo Ministerstvo vnitra v roce 2010 projekt Národního koordinačního mechanismu pátrání po pohřešovaných dětech. Jedná se o systém včasného varování v případech, kdy život nebo zdraví pohřešovaného dítěte je v ohrožení. O aktivaci mechanismu a zařazení dítěte do něj rozhoduje Policie ČR. Systém je založen na rychlém přenosu informací o pohřešovaném dítěti od policie k veřejnosti, zejména prostřednictvím médií. Rodinám pohřešovaných dětí je ze strany policejních psychologů poskytována profesionální psychologická pomoc, obrátit se mohou rovněž na linky důvěry a neziskové organizace poskytující pomoc v obtížných životních situacích....(výňatek).
Celou zprávu si můžete přečíst na stránkách Policejního prezidia, kde také najdete již zmíněné odkazy na aplikaci ECHO a ikonografiku.
Malý přehled o tom, jak si naši preventisté připomínali Pomněnkový den s občany Královéhradeckého kraje, vám nabízíme v několika fotografiích níže.
kpt. Mgr. Eva Prachařová
koordinátorka prevence
26.5.2024