Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Podvody při platbách do zahraničí

ROKYCANSKO - Prostřednictvím e-mail komunikace pachatel změnil faktury i bankovní účet. Doporučení před zasíláním plateb. 

Na oddělení hospodářské kriminality přijali policisté oznámení o neoprávněném přístupu k počítačovému systému a podvodu. Neznámý pachatel narušil cestu elektronicky zasílané e-mail zprávy, která probíhala v rámci obchodní spolupráce firmy se společností v cizině.

Pachatel založil e-mail schránku, která byla téměř identická z předcházející komunikace, a tímto způsobem vstoupil do spojení obchodujících společností. V původně doručených zprávách  před doručením adresátovi pachatel změnil jejich obsah.

Koncem měsíce května a počátkem měsíce června letošního roku pachatel odeslal poškozené společnosti fakturu za materiál s bankovním spojením vedeným v zahraničí. Poškozená firma, která má sídlo na Rokycansku, zaslala ve dvou platbách bankovním převodem celkem 47 538 USD.

Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací.

DOPORUČENÍ:

  • Upozorňujeme zástupce společností, aby nezasílali neznámým osobám nebo firmám - bez potvrzení a ověření - finanční prostředky!
  • Prověřte si osobu nebo společnost.
  • Pachatelé používají nepravdivá jména, neexistující telefonní čísla nebo i údaje osob, které netuší, že jejich osobní údaje někdo zneužívá.
  • Komunikace s podvodníky probíhá jen formou e-mailu.
  • Podvodníci jsou schopni si vymyslet různé legendy, aby od různých občanů, institucí i společností, získali peníze pro svoji potřebu.

Pokud jsou uvedené účty vedeny v zahraničí – před odesláním požadované finanční částky - buďte obezřetní!!!

nprap. Ladmanová Dana

16. července 2021

vytisknout  e-mailem