Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Podvod na internetu

PLZEŇ - Prověřovaný případ ukazuje jak bychom měli být ostražití i při internetové komunikaci. Snahou podvodníka bylo vylákat z oběti finanční prostředky. Pachatel jednal pod záminkou zprostředkování setkání poškozené s jihokorejským hercem v České republice. Žena přišla o více jak 35 tisíc korun. 

Policisté obvodního oddělení Plzeň 2 vedou prověřování nahlášeného případu podvodu na internetu, ke kterému mělo dojít v době od 3. do 16. září 2021. Žena zareagovala na příchozí email, jehož pisatelem měla být zahraniční společnost, která měla zastupovat známé jihokorejské herce. Poškozenou oslovila s nabídkou, zda by měla zájem o setkání se známým hercem z Jižní Koreje. Žena se setkáním souhlasila a po písemné domluvě následně odeslala požadované kontaktní údaje na svou osobu a finanční částku přes 35 tisíc korun na zahraniční účet jako úhradu za návštěvu herce v České republice. Ženě na její žádost zahraniční společnost vystavila smlouvu (v cizím jazyce) o zprostředkování. Společnost posléze ženu informovala nejen o přijetí zaslané částky, ale i o datu příletu očekávaného herce. Následně po ní požadovali další finanční částku ve výši 15 tisíc USD, a to pro údajné zajištění bezpečnosti herce. Poškozená již na nic nečekala, další požadované peníze podvodníkům nezaslala a obratem informovala Policii ČR.

Pachatelé neustále vymýšlejí nové legendy, jak se dostat k penězům. Existuje mnoho typů online podvodů, př. podvodné emaily. Všechny mají jedno společné, snaží se vás přimět k prozrazení vašich osobních informací nebo vás nutí zaplatit peníze za výrobky nebo služby, kterých se ale ve skutečnosti nikdy nedočkáte. Sázejí na důvěřivost a v některých případech jim to bohužel vychází. Nepodlehněte zvýšenému nátlaku a manipulaci podvodníků!

nprap. Veronika Hokrová
14. října 2021

vytisknout  e-mailem