Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Pátrání s úspěšným koncem

HRADECKO - Policisté zprvu neměli k pohřešovanému žádné informace. 

V pondělí 21.6. v poledne se na obvodní oddělení dostavil zaměstnanec jedné firmy z Třebechovic pod Orebem a oznámil pohřešování řidiče srbského kamionu, který přijel do firmy v pátek 18.6. pro zboží. S nákladem měl zpět do Srbska odjet v pondělí. Jelikož dopravce o něm neměl žádné informace, začal řidiče shánět a požádal firmu o kontrolu kamionu. Zaměstnanec v areálu firmy kamion našel, avšak uzamčený a bez řidiče. Policisté přes dopravce zjistili řidičovo telefonní číslo, a že by se mělo jednat o 52letého srbského občana. Řidiče kontaktovali, ale muž velmi málo rozuměl česky, ale že se domluví v maďarštině a srbštině. Sdělil, že se nachází někde v lese a nemůže chodit.  Policisté nevěděli, jak vypadá, co má na sobě ani kde přibližně hledat. Komunikace s ním byla velmi komplikovaná. 
Policisté požádali o pomoc linku 112, která ve spolupráci s maďarskou stranou se snažila z muže získat co nejvíce informací. Nápomocný s komunikací byl i jiný řidič kamionu, který hovořil srbsky i česky. Pohřešovaný muž byl však zmatený, několikrát telefon i položil a stále opakoval, že se nachází v lese, sedí na kameni, má hlad a žízeň. Nebyl schopen uvést žádný orientační bod. Pomocí lokalizace telefonu vysílače vymezili véčkový úsek o rozloze cca 1 ha. Policisté daný úsek začali prohledávat a pomocí puštěných majáků zjišťovali, zda jejich zvuk není slyšet v telefonu, což by pomohlo úsek pátrání zmenšit. 
Pátrání se zúčastnilo několik policejních hlídek včetně policistů pohotovostního a eskortního oddělení, tým Stopa a tři psovodi se služebními psy, z nichž jeden pohřešovaného muže krátce po 21. hodině našel v katastru obce Štěnkov v lese asi 2 km od zaparkovaného kamionu. Muž, který byl bez zjevného zranění ale velmi dehydrovanýa neschopný samostatného pohybu, byl předán do péče lékařů.
Bylo zjištěno, že v lese bloudil již od pátku bez jídla a pití. Dle sdělení lékaře byl vypátrán za "5 minut dvanáct" a dalšího rána by se nemusel již dočkat. K jeho úspěšnému nalezení přispěl telefon, který vydržel téměř po celou dobu hledání. Vybil se až chvíli před vypátráním.

por. Iva Kormošová
23.6.2021, 15.15

vytisknout  e-mailem