Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Nepodceňujme kvalitní zimní pneumatiky

TRUTNOVSKO - Řidiči pozor, zima se blíží 

Měsíc říjen letošního roku vstoupil do své poslední dekády, listopad je za dveřmi a meteorologové upozornili širokou veřejnost na změnu počasí, která se dá očekávat na konci tohoto týdne. Jedná se o znatelný pokles teplot a možné sněhové přeháňky, které by se mohly objevit již od středních poloh.
Policie České republiky v Trutnově by tímto článkem chtěla oslovit především majitele motorových vozidel, jejichž povinností je od 1. listopadu do 31. března užívat zimní pneumatiky. V § 40a zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích je jasně uvedeno, za jakých podmínek je řidič povinen mít na dopravním prostředku zimní obutí.  Na území trutnovského regionu se budou moci všichni účastníci silničního provozu stejně jako v letech minulých setkávat s dopravními značkami „Zimní výbava“ a Zimní výbava – konec“. V úsecích za dopravní značkou „Zimní výbava“ musí řidiči u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností do 3500 kg užít zimní pneumatiky, jejichž hloubka dezénu je nejméně 4 milimetry na všech kolech. U nákladních motorových vozidel, jejichž hmotnost převyšuje 3500 kg, musí být na hnacích kolech nápravy hloubka dezénu nejméně 6 milimetrů. S možností první sněhové nadílky Policie České republiky v Trutnově žádá všechny řidiče o opatrnost a ohleduplnost. První sníh na silnici a namrzlé či vlhké listí je pro každého řidiče velkým nebezpečím.
 Nezodpovědní účastníci silničního provozu, kteří nebudou respektovat shora uvedené ustanovení zákona, musí počítat s tím, že jim může být na místě uložena bloková pokuta až do výše 2 tisíc korun. Každý řidič by si měl uvědomit, že kvalitní pneumatika může zajistit bezpečný průběh jízdy, čímž se dá často předejít tragickým následkům dopravních nehod.
 
§ 40a
Provoz vozidel v zimním období
(1) V období od 1. listopadu do 31. března, pokud
a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo
b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N2) k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik18a), a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm.
(2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije pro náhradní pneumatiku použitou v případě nouzového dojetí.
 
nprap. Bc. Udo Ertner
prap. Mgr. Hana Skořepová
23. 10. 2012 ve 14:50
 
Čtěte také: 

vytisknout  e-mailem