Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Nález podezřelých předmětů

PLZEŇSKÝ KRAJ – Policisté v Plzeňském kraji přijali od začátku týdne několik oznámení týkajících se nálezů podezřelých předmětů. V jednom případě došlo i k výbuchu. 

Včerejšího dne v odpoledních hodinách jsme přijali hned dvě oznámení týkajících se nálezů podezřelých předmětů. K prvnímu takovému případu došlo při úklidu jednoho domu v Plzni. Jednalo se o skořepiny dělostřeleckého granátu. Ve druhé oznámené věci šlo o nález částí nevybuchlé munice, tentokrát při vyklízení garáže na Kaznějovsku. V obou případech se nálezci zachovali správně, s předměty nijak nemanipulovali a jejich objevení nám nahlásili. Na místa nálezů se dostavili nejen policisté z příslušných oddělení, ale i pyrotechnici, kteří podezřelé předměty zajistili a převzali k likvidaci.

Dalším obdobným případem se zabývají od začátku týdne i klatovští kriminalisté. V tomto případě však došlo k explozi neznámého předmětu. Výbuch způsobil závažné zranění dvaačtyřicetiletému muži, který musel být letecky transportován do zdravotnického zařízení. Podle prvotních informací došlo k výbuchu při vyklízení a následném pálení slámy a věcí z půdy po původním majiteli domu na Klatovsku. Na místo byl přivolán specialista z odboru kriminalistické techniky a expertiz, pyrotechnici a soudní znalec. Při ohledání byla na místě události nalezena kulová puma, ale i zábavní pyrotechnika. Vyšetřovatel ve věci zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Co výbuch v tomto případě způsobilo je předmětem dalšího prověřování.   

V souvislosti s těmito případy, a to nejen s nimi, ale i s dalšími nálezy podezřelých předmětů připomínajících munici, výbušnou či zábavní pyrotechniku, upozorňujeme občany, aby s žádnými takovými předměty v žádném případě nemanipulovali! Nebezpečí těchto nalezených věcí spočívá zejména v tom, že není zřejmé, v jakém stavu se nachází. Pokud tedy kdekoliv naleznete předměty (ať již při výkopových pracích či úklidu), u kterých budete mít podezření, že by se mohlo jednat o výbušný předmět, munici či její součást, veškerou činnost přerušte a přivolejte Policii České republiky.

Nedodržení těchto zásad je velice nebezpečné a jakákoliv manipulace s těmito podezřelými předměty může ohrozit život a zdraví osob.

por. Bc. Barbora Šmaterová, DiS.
3. dubna 2024

Odkazy do noveho okna

Munice 1

Munice 1 

Detailní náhled

Munice 2

Munice 2 

Detailní náhled

Munice 3

Munice 3 

Detailní náhled

Munice 4

Munice 4 

Detailní náhled

Munice 5

Munice 5 

Detailní náhled

Výbuch 1

Výbuch 1 

Detailní náhled

Výbuch 2

Výbuch 2 

Detailní náhled

Výbuch 3

Výbuch 3 

Detailní náhled

Výbuch 4

Výbuch 4 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem