Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Nabídky a prodej věcí prostřednictvím komunikačních sítí

KLATOVSKO - Poškození oznámili několik podvodů, kdy zaslali finanční hotovost na neznámý účet a věci neobdrželi. Doporučení nakupujícím! 

Policisté z oddělení hospodářské kriminality přijali v uplynulých týdnech několik oznámení od poškozených občanů o různých podvodech při nákupech věcí, zboží, motorových prostředků i zvířat, prostřednictvím komunikačních sítí.    

V současné době jsme zaevidovali nabídky prodeje dětských plenek, herního zařízení i mobilních telefonů.

Několik případů bylo zaznamenáno v souvislosti s nabídkou a následným prodejem vyloupaných vlašských ořechů.

Přes sociální síť poškozená komunikovala s prodejcem koně v cizině. I v tomto případě, zatím nezjištěný pachatel uvedl zájemce v omyl, s úmyslem se obohatit, kdy kůň nebyl předán.

Další rozsáhlou kapitolou jsou nabídky různých osobních i nákladních vozidel a pracovních i zemědělských strojů. Podvodníci nabízejí na portálech použitého zboží k prodeji různé motorové prostředky, kdy důvěřivý občan uhradí kupní cenu nebo zálohu, na uvedené bankovní účty vedené v zahraničí.

Scénář je podobný:

 • reakce na nabídku, kdy zájemce si objednává zboží, použité věci, motorové prostředky i koně
 • po dohodě s prodejcem, prostřednictvím e-mail komunikace nebo telefonicky se domluví, že k uhrazení dojde prostřednictvím bezhotovostního platebního styku z účtu poškozených
 • pachatelé komunikují z různých zahraničních telefonních čísel i e-mail adres.

Poškození do současné doby neobdrželi věci ani finanční prostředky zpět a v některých případech zaslali ze svých účtů i částky přesahující sto tisíc korun.

Občané objednávají a nakupují zboží pohodlně z domova, ale taková forma pořizování věcí přináší i svoje rizika. Na policii přijímáme oznámení o podvodných nabídkách, kdy objednavatel zaplatí požadovanou částku na uvedený účet, ale zboží nikdy nespatří.

Policisté zahájili v několika případech úkony trestního řízení ve věci podezření z přečinu podvod. Objasňování této trestné činnosti je velmi složité.

Podle trestního zákoníku, kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

Upozorňujeme občany či případné zájemce o koupi motorových vozidel i pracovních a zemědělských strojů, aby byli při výběru prozíraví!

Občané mnohdy podvodníkům přímo „nahrávají“, protože se chovají důvěřivě a lehkovážně.

DOPORUČENÍ:

 • Především si prověřte obchod a recenze uživatelů a neuhrazujte platbu předem – zjišťováno zneužívání podezřelých e-shopů.
 • Každý obchodník na internetových stránkách musí poskytovat své identifikační údaje i nákupní řád, obchodní a reklamační podmínky.
 • Doporučujeme nechat si zaslat zboží na dobírku a před úhradou zásilku zkontrolovat.
 • Při nákupech na internetu si dávejte si pozor i na padělané výrobky např. oblečení různých chráněných značek, kosmetiku, parfémy, mobilní telefony, fotoaparáty, hodinky a šperky.
 • Slevové portály – před bezhotovostní platbou si ověřte dostupnost a nabízené služby.
 • Na internetu lze nalézt i katalog certifikovaných obchodů – označené jako důvěryhodné.
 • Pokud je cena zboží podezřele nízká, může se jednat o podvod.
 • Pachatelé používají nepravdivá jména, neexistující telefonní čísla nebo i údaje osob, které netuší, že jejich osobní údaje někdo zneužívá.
 • Pokud jsou bankovní účty vedeny v zahraničí – buďte obzvláště obezřetní!!!

nprap. Ladmanová Dana

25. října 2018

vytisknout  e-mailem