Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

"Na kole jen s přilbou"

Kutnohorsko – Projekt Na kole jen s přilbou rozjíždí jedenáctou sezónu. 

Letní prázdniny se blíží a počasí vybízí k projížďkám na kole. Je třeba si však uvědomit, že cyklisté a chodci patří mezi nejohroženější účastníky silničního provozu. Preventivně bezpečností akce "Na kole jen s přilbou" je zaměřená právě na cyklisty a probíhá v rámci celé republiky. V úterý 22. června 2021 proběhla tato akce také v Kutné Hoře, u Základní školy T. G. Masaryka pro děti z prvního stupně. Kolem tří stovek dětí zde policisté upozorňovali na důležitost používání ochranné přilby při jízdě na kole, přestože zákon tuto povinnost ukládá pouze osobám mladší 18 ti let.

Povinnost nošení ochranné přilby vyplývá ze zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, ve znění pozdějších předpisů, který dle § 58 odst. 1 uvádí, že cyklista mladší 18 ti let je povinen za jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu podle zvláštního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě.

Policisté společně s Týmem silniční bezpečnosti názorně dětem předvedli správné upevnění ochranné přilby na hlavě, ukázali vybavení jízdního kola a upozornili také na dodržování pravidel silničního provozu a používání reflexních prvků. Odměnou byli informační letáky, cyklomapy a reflexní předměty, které si děti odnesly s sebou.

Cílem projektu je přispět ke snížení úrazů cyklistů a informovat veřejnost o smysluplnosti nosit při jízdě přilbu. Nejčastější zranění je poranění hlavy, přičemž cyklistická přilba zabrání 85% úrazů hlavy a 88% úrazů mozků.

Na této akci společně s policisty a Týmem silniční bezpečnosti spolupracovali strážníci Městské policie Kutná Hora, koordinátor BESIPu a Červený kříž Kutná Hora.

Pro zájemce pár rad pro připomenutí:

  • dbejte na stav kola a jeho výbavu - (dvě na sobě nezávislé účinné brzdy, přední odrazka bílé barvy, zadní odrazka červené barvy, oranžové odrazky na obou stranách pedálů, boční odrazky na paprscích kol atd….)
  • snažte se být vidět a navažte oční kontakt s řidičem vozidla
  • nepijte alkohol před i během jízdy
  • vybírejte cyklostezky a trasy, které znáte
  • buďte ohleduplní a předvídaví
  • jezděte při prvém okraji vozovky
  • pozor na mrtvé úhly
  • nehodu se zraněním nahlaste

Více naleznete ZDE:

Na kole jen s přilbou

Jedenáctá sezóna na kole jen s přilbou

Napsali o nás + fotografie z akce naleznete ZDE:

por. Mgr. Vendulka Marečková
tisková mluvčí
P ČR Kutná Hora
22. června 2021

vytisknout  e-mailem