Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

„Na kole jen s přilbou“

MS kraJ - Jedenáctý ročník projektu „Na kole jen s přilbou“ v Moravskoslezském kraji 

Jedenáctý ročník projektu „Na kole jen s přilbou“ jsme v Moravskoslezském kraji zahájili první prázdninový den v kouzelném prostřední kravařského zámku na frekventované cyklotrase č. 55. Cyklisté náleží mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu, připomínat základy bezpečného pohybu na komunikacích je zapotřebí opakovaně. V loňském roce zemřelo v Moravskoslezském kraji při nehodách šest cyklistů (při srovnání s rokem 2019 lze konstatovat nárůst o dvě úmrtí). Nejčastěji umírali cyklisté na Frýdecko-Místecku (čtyři osoby), k jedné tragické nehodě s následkem úmrtí cyklisty došlo na Karvinsku a k další na Opavsku.

Opavsko

V průběhu preventivní akce v Kravařích se cyklisté, ale i chodci, dozvěděli, jak předcházet úrazům, upozornili jsme na zásadnost užití přilby při jízdě na kole, neboť následky při nekontrolovatelném pádu v případě absence přilby mohou být fatální. Připomněli jsme nejčastější či nebezpečné nešvary cyklistů, např. přepravu objemných nákladů nebo nákupních tašek. Zopakovali jsme povinnou výbavu kol, zásadnost užití reflexních prvků za snížené viditelnosti či zákaz požívání alkoholu před (ani při) jízdě na kole. Neopomněli jsme ani další zásady bezpečného pohybu po komunikacích, aby lidé chránili své zdraví a život. Zájemci získali mapy s cyklotrasami Jeseníků, tiskoviny obsahující informace o bezpečném pohybu na komunikacích, reflexní prvky. Děti se radovaly z omalovánek, pexes a dalšího preventivního materiálu, cíleného k osvětě dětského účastníka silničního provozu. Preventivní akce v rámci projektu Týmu silniční bezpečnosti „Na kole jen s přilbou“ byla realizována moravskoslezskými preventistkami ve spolupráci s policisty opavského dopravního inspektorátu a zástupci BESIPu. Problematice bezpečné jízdy na kole se však moravskoslezští preventisté věnují permanentně, zájemci naleznou informace například v článku.

Karviná

V Karviné tato preventivní aktivita probíhala v pátek 2. července 2021 v dopoledních hodinách na cyklostezce v okolí řeky Olše a v parku Boženy Němcové. I zde policejní preventisté spolu se zástupcem BESIPu osloveným cyklistům připomínali nejen základní pravidla bezpečné a hlavně správné jízdy, ale rovněž výhody použití ochranné přilby i mimo zákonem, stanovenou povinnost s ohledem na možná zranění, která můžou být mnohdy život ohrožující. Pro cyklisty byly kromě informací k dispozici i mapy s cyklotrasami z různých částí republiky a další preventivní materiál.

Ostrava

Konec prvního červencového týdne završila preventivní akce „Na kole jen s přilbou“ konaná v Ostravě, konkrétně na cyklostezce Bělský les, kousek od restaurace Dakota. Cyklistům jsme poskytli nejrůznější rady a informace např. jak si správně nasadit cyklistickou přilbu nebo co vše patří do povinné výbavy.

Zde si můžete tyto informace připomenout:

  • Dvě na sobě nezávislé funkční brzdy (přední a zadní), které slouží k zastavení kola.
  • Přední bílá odrazka a zadní červená odrazka. Tyto odrazky mohou být nahrazeny odraznými plochami na oblečení.
  • Oranžové odrazky, z obou stran obou pedálů, které mohou být nahrazeny světlo odrážejícími materiály umístěnými na obuvi případně v jejich blízkosti.
  • Oranžové odrazky v pletení předního, zadního nebo obou kol a to minimálně jedna z obou stran. Tyto odrazky mohou být nahrazeny odrazovými materiály na bocích kola nebo na koncích blatníků nebo bocích oděvu. Všechny tyto odrazky slouží k Vaší bezpečnosti a dobré viditelnosti Vás na silnici.
  • V případě že je cyklista mladší 18 let, musí si hlavu povinně chránit přilbou. Tato přilba musí být zcela funkční a nesmí být použita při žádné nehodě. Velmi důrazně doporučujeme použití helmy i v případě, že se Vás tato povinnost netýká, může Vám zachránit život!

Přejeme léto bez nehod a sluníčko nad hlavou.

Závěrem

A pro komplexnost lze doplnit odkaz k vyhodnocení nehodovosti (i cyklistů) v regionu. Další informace k projektu Na kole jen s přilbou lze nalézt v odkazu https://www.policie.cz/clanek/jedenacta-sezona-projektu-na-kole-jen-s-prilbou. Z předmětného textu vyplývá, že v roce 2020 bylo usmrceno při nehodách celkem 40 cyklistů, 29 z nich nemělo při jízdě cyklistickou přilbu (další zajímavosti v uvedeném článku).

mjr. Mgr. Gabriela Pokorná
por. Bc. Martina Jablońská
por. Bc. Miroslav Kolátek
2. července 2021

                                                   

Odkazy do noveho okna

1. Kravaře

1. Kravaře 

Detailní náhled

1. Ostrava

1. Ostrava 

Detailní náhled

2. Karviná

2. Karviná 

Detailní náhled

2. Kravaře

2. Kravaře 

Detailní náhled

2. Ostrava

2. Ostrava 

Detailní náhled

3. Karviná

3. Karviná 

Detailní náhled

3. Kravaře

3. Kravaře 

Detailní náhled

3. Ostrava

3. Ostrava 

Detailní náhled

4. Karviná

4. Karviná 

Detailní náhled

4. Kravaře

4. Kravaře 

Detailní náhled

4. Ostrava

4. Ostrava 

Detailní náhled

5. Ostrava

5. Ostrava 

Detailní náhled

6. Ostrava

6. Ostrava 

Detailní náhled

7. Ostrava

7. Ostrava 

Detailní náhled

8. Ostrava

8. Ostrava 

Detailní náhled

9. Ostrava

9. Ostrava 

Detailní náhled

10. Ostrava

10. Ostrava 

Detailní náhled

11. Ostrava

11. Ostrava 

Detailní náhled

12. Ostrava

12. Ostrava 

Detailní náhled

13. Ostrava

13. Ostrava 

Detailní náhled

1. Karviná

1. Karviná 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem