Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Jarní prázdniny 2021

PLZEŇSKÝ KRAJ – Tento týden odstartovaly v našem kraji jarní prázdniny. Nezapomínejte na základní pravidla bezpečnosti. 

Na začátku února odstartovaly v některých okresech České republiky jarní prázdniny. V Plzeňském kraji probíhají v letošním roce prázdniny v následujících termínech:

15.2.2021 – 21.2.2021 Rokycany, Klatovy

22.2.2021 – 28.2.2021 Domažlice, Tachov

  8.3.2021 -  14.3.2021 Plzeň-město, Plzeň-jih, Plzeň-sever

Jarní prázdniny máme většinou spojené s odpočinkovou rodinnou dovolenou na horách. Přestože v letošním roce budou trochu jiné, je na místě připomenout si některá základní pravidla bezpečného chování. 

Bohužel současná situace není příhodná pro obvyklé prázdninové pobyty v horském prostředí. Přesto však děti čeká týdenní odpočinek od školních povinností a řada rodin se vydá třeba jen na celodenní výlet na Šumavu. Pro tyto případy je třeba sledovat aktuální klimatickou situaci a té plně přizpůsobit plánovaný výlet tak, aby vás nic nezaskočilo.

Řidiči:

Před jízdou řádně očistěte svá vozidla

Z čelního skla, předních bočních skel a zadního skla je nutné očistit sníh/námrazu, aby měl řidič zajištěn bezpečný výhled z vozidla. Pokud je vozidlo zasypáno sněhem, je nutné sníh z automobilu odstranit tak, aby za jízdy neodletovaly kusy ledu a neohrožovaly tak ostatní účastníky silničního provozu.

Použijte zimní pneumatiky

Od 1. listopadu do 31. března musí řidiči použít zimní pneumatiky v případě, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza nebo pokud se vzhledem k povětrnostním podmínkám dá předpokládat, že se na pozemní komunikaci sněhová vrstva, led nebo námraza mohou vyskytovat. Zimní pneumatiky u vozidel nepřevyšující hmotnost 3.500 kg musí mít hloubku dezénu nejméně 4 mm, u vozidel překračujících tuto hmotnost nejméně 6 mm.

Respektujte dopravní značky

V zimních měsících se můžete na některých místech setkat s dopravní značkou „Sněhové řetězy“, kdy může řidič pokračovat v jízdě pouze v případě jejich použití, přičemž smí jet rychlostí nejvýše 50 km/hod. Další dopravní značkou je „Zimní výbava“, která upozorňuje řidiče na nutnost mít na vozidle zimní pneumatiky. 

Svoje zavazadla uložte bezpečně

Všechna zavazadla musí být ve vozidle umístěna tak, aby neomezovala a neohrožovala řidiče nebo spolujedoucí ve vozidle a nebránila výhledu z místa řidiče.

Parkujte na vyznačených místech

Parkujte vždy tam, kde je to dovoleno, jinak může zejména v horských oblastech, kam míří větší množství návštěvníků, dojít k zablokování komunikace a znesnadnění průjezdu ostatních vozidel včetně integrovaného záchranného systému.

Jarní prázdniny jsou také každoročně spojeny se zimními sporty. Aktuální sněhové situace láká k různému využití zaslouženého volna. Ať už půjdete na horskou túru nebo se budete věnovat jakékoliv zimní aktivitě, nikdy nepodceňujte přírodu a dbejte na svoji bezpečnost a zopakujte si základní pravidla pohybu v terénu:

Vím, kam jdu

Výlet si vždy naplánujte podle schopností a zkušeností všech zúčastněných. S sebou si vezměte vše potřebné, nezapomeňte na vhodné oblečení a dostatek pití a jídla. Mějte plně nabitý mobilní telefon s číslem na IZS nebo s aplikací Záchranka. Pokud jdete na výlet sami, řekněte o tom někomu blízkému, sdělte mu, do jakých míst míříte a přibližný čas vašeho návratu. Pokud užíváte pravidelně léky, vezměte je raději s sebou.

Respektuji navštívené místo a ostatní návštěvníky

Vždy respektujte omezení v chráněném území. Buďte ohleduplní k přírodě, ostatním návštěvníkům i místním obyvatelům. Vše, co si do přírody přinesete, také odneste s sebou zpět.

Co dělat, když se ztratíte?

Vždy zachovejte klidnou hlavu. Při hledání cesty se držte jednoho směru. Když narazíte na cestu, může vás dovést k silnici. Jestliže už si nevíte rady, jste zoufalí a bezradní a máte u sebe mobilní telefon, zavolejte o pomoc na tísňovou linku 158. Při lokalizaci místa vašeho výskytu mohou významně pomoci i traumatologické body, které mají své označení a jsou na nich vyznačeny přesné GPS souřadnice místa, na kterém jsou umístěné.

Pokud budete letošní jarní prázdniny trávit doma, ani zde nezapomínejte na bezpečnost. Zejména pak v případech, kdy musíte své děti ponechat v domácnosti samotné. Děti v současné době mnohem více využívají online prostředí, poučte je, jak se v něm mají správně chovat, a sledujte, kolik času na internetu vaše dítě tráví. Nezapomeňte dětem zopakovat, že nesmí otevírat dveře cizím lidem a pokud půjdou ven, vždy musí řádně zavřít byt či dům a hlavně vás o svém odchodu informovat. Také hry ve venkovním prostoru mají svá pravidla a určená místa. Pokud se děti chystají sáňkovat, vždy na kopci, pod kterým mohou bezpečně zabrzdit a nekončí na silnici. Bruslení je vhodné provozovat vždy za přítomnosti někoho dospělého a pouze na vodních plochách, kde je ověřená dostatečná síla ledu. 

Přejeme Vám, abyste si i přes současnou nelehkou situaci jarní prázdniny „bezpečně“ užili.

kpt. Markéta Fialová
15. února 2021

vytisknout  e-mailem