Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

ZTRACENÁ POMNĚNKA

PARDUBICKÝ KRAJ – Policie ČR ve spolupráci se Slavia pojišťovnou, a.s. udělila první ocenění Ztracená pomněnka v Pardubickém kraji. 

Za několik málo dnů, přesně v sobotu 25. 5. si Policie České republiky připomene Mezinárodní den pohřešovaných dětí, takzvaný Pomněnkový den. Využíváme ho  především k rozšiřování povědomí veřejnosti o tématu pohřešovaných dětí i dalších osob. Vzhledem k tomu, že veřejnost Policii ČR přispívá k úspěšnému pátrání po pohřešovaných lidech, realizuje Policie ČR ve spolupráci se Slavia pojišťovnou, a.s. projekt Ztracená pomněnka. Cílem projektu je motivovat lidi ke vzájemné pomoci, empatii a všímavosti. Ocenění získávají ti, kterým nejsou lhostejné problémy ostatních a zásadním způsobem pomohli při nalezení pohřešovaného člověka, bez ohledu na to, zda jde o dítě, dospělého či seniora.

Historicky první ocenění v Pardubickém kraji dnes obdržel pan František Odstrčil (30) z Hlinska, který policii pomohl nalézt pohřešovaného pana Ladislava (88) ze Studnice na Chrudimsku. V tomto odkaze si můžete přečíst výzvu Policie ČR zveřejněnou v den nahlášení pohřešování. K časové ose párání můžeme uvést, že pohřešování nám bylo rodinou oznámeno na linku 158 okolo 17. hodiny. Jednalo se o 20. února 2024,  tudíž již byla téměř tma. Rodina nám uvedla, že dědu neviděli zhruba od druhé hodiny po obědě, kdy měl jít na nákup. Rozjelo se automatické kolečko administrativních úkonů, výslechů, prověřování nemocnic, záchranné služby, autobusových zastávek a tak podobně. Do místa pohřešování vyjel i velící důstojník, který akci z místa řídil a tam mu také přijížděli další a další policisté, včetně psovodů. Letové podmínky byly v tu dobu bohužel nevyhovující, tudíž policejní vrtulník zůstal zatím na své základně. O pomoc jsme požádali také média, zveřejnili fotku pohřešovaného a žádali, aby nám svědci své případné poznatky volali na linku 158. Tímto děkujeme jak médiím, tak veřejnosti, neboť poznatků nám přišla celá řada.

Párací relaci viděl na sociálních sítích i František Ostrčil, kterému zavolal kamarád, že jeho žena zřejmě pána viděla. Pan Odstrčil nám řekl: „Lokalitu znám velmi dobře, a když se na mě obrátil kamarád, který tvrdil, že toho pána zřejmě viděli, nezaváhali jsme ani na minutu, vzali baterku, skočili do auta a začali hledat. Byla neprostupná tma, zima, stále jsme volali po okolí a po více než hodině se nám někdo z pole ozval,“ popisuje dramatické okamžiky zachránce. Pohřešovaný na sobě měl tmavé oblečení, takže nebyl vidět. „Šli jsme po hlase, a když jsme k němu dorazili, viděli jsme, že je zmatený, nevěděl kde je a jak se jmenuje. Kousek od něj ležely trekové hole. Honem jsme z auta přinesli termofolii, zabalili ho do ní a přikryli ho další bundou. Samozřejmě jsme hned volali policii a záchranku“ líčí následující okamžiky pan Odstrčil. „Představa, že bychom ho minuli a on tam ležel v mrazu, který byl, celou noc až do rozednění, byla dost děsivá,“ dodává voják z pardubické posádky.

Zemský ředitel Slavia pojišťovny, a.s. pan Libor HANSL proto dnes předal certifikát a věcný pan právě panu Odstrčilovi. Generální ředitel Slavia pojišťovny, a.s. pan Karel WAISSER vysvětluje, že „Ztracenou pomněnkou chceme poukázat na to, že hrdinové nejsou pouze ve filmech a počítačových hrách, ale že to jsou obyčejní lidé. A ačkoliv pojišťovnictví pracuje s oceňováním rizik, velmi dobře víme, že lidský život je ve skutečnosti nenahraditelný. Často jej může zachránit pouhá všímavost. Kamerové systémy nejsou všude, ale oči a cit máme všichni.“ Cenu předával i zástupce Policie ČR, konkrétně vedoucí odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia plk. David JANDA, který mimo statistik pohřešovaných osob uvedl: „Pomoci při pátrání po pohřešovaném může každý z nás. V těchto situacích je nejdůležitější rychlý přenos informací jak mezi jednotlivými subjekty pátrání, tak i směrem k veřejnosti, která nám může, a my to i vidíme, že se tak děje, velmi pomoci. I z toho důvodu v roce 2010 spustilo Ministerstvo vnitra ČR projekt Národního koordinačního mechanismu pátrání po pohřešovaných dětech, který je založen právě na rychlém přenosu informací o pohřešovaném dítěti od policie směrem k veřejnosti prostřednictvím médií. A protože se projekt velmi osvědčil, nebude se týkat jen ohrožených dětí, ale i seniorů v ohrožení, o nichž policie dle určitých kritérií rozhodne, že do uvedeného „systému“ zapadá.“ Plukovník Janda dále zmínil i aplikaci ECHO, která je přímo napojena na policejní databázi a týká se pohřešovaných dětí v ohrožení. Ve chvíli, kdy policie vloží do databáze nový případ, obdrží všichni uživatelé notifikaci. Stejně tak v blízké budoucnosti budou v aplikaci „indikovaní“ senioři.

Ředitel Krajského ředitelství policie Pardubického kraje plk. Jan PTÁČEK závěrem ještě jednou poděkoval panu Františku Odstrčilovi a zmínil statistiky pohřešovaných osob v rámci Pardubického kraje. Zmínil i nezastupitelnou roli médií v tomto řetězci a vyslovil přání, abychom pohřešovaných měli co nejméně, a když už, aby se nám je podařilo vždy v pořádku najít a vrátit domů.

A na úplný závěr bych ráda interpretovala vyjádření rodiny pohřešovaného na Ladislava, že neskutečně děkují především zachránci a dále všem, kteří se na pátrání podíleli i těm, kteří byť jen sdílením příspěvku pomohli k rozšíření informace mezi další a další občany. Pan Ladislav s rodinou se bohužel předávání ocenění nemohli zúčastnit, nicméně poslali nám fotku s dovětkem, že se pán těší dobrému zdraví a kondici.

Přiloženo foto PČR + archiv pohřešovaného.

20. květen 2024
mjr. Ing. Markéta JANOVSKÁ
tisková mluvčí policie Pardubického kraje

Odkazy do noveho okna

1 Ztracená pomněka 2

1 Ztracená pomněka 2 

Detailní náhled

2 Ztracená pomněka 3

2 Ztracená pomněka 3 

Detailní náhled

3 Ztracená pomněka 4

3 Ztracená pomněka 4 

Detailní náhled

4 Ztracená pomněnka 1

4 Ztracená pomněnka 1 

Detailní náhled

5 Ztracená pomněnka 5

5 Ztracená pomněnka 5 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem