Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Krádeže věcí z vozidel

Doporučení zabezpečení 

     V obci na Klatovsku vnikl neznámý pachatel o víkendu u rodinného domu do garáže a odcizil osobní automobil zn. Škoda Felicia combi. V kanystrech odnesl 190 litrů motorové nafty a 20 litrů benzinu. Poškozený majitel vyčíslil škodu na 106 500 Kč.
    V Klatovech v úterý 19. ledna 2010 po jedenácté hodině dopoledne během čtvrt hodiny vnikl do osobního automobilu zn. Škoda Octavia a ze sedadla spolujezdce odcizil peněženku, ve které byly tři platební karty peněžních ústavů, finanční hotovost a cestovní pas poškozeného muže. Celková výše škody činí 23 160 Kč.
 
D O P O R U Č E N Í P O L I C I E   Č R:
     Nenechávejte na sedadlech ani odkládacích plochách vozidla žádné věci, zejména kabelky, kufříky a jiná zavazadla, mobilní telefony, fotoaparáty, notebooky, doklady od vozidla či jiné osobní doklady, peněženky či volně položené peníze nebo dokumenty!
      Vedle cenných věcí nenechávejte ve vozidle ani další věci, např. oblečení. I zdánlivě „bezcenná“ věc může pachatele nalákat.
 Ke krádežím vozidel nebo věcí z automobilů dochází na různých místech: parkoviště: u panelových domů, u hřbitovů,  u obchodních domů, u mateřských škol,   u restaurací a penzionů.
       
Jak snížit riziko odcizení či vykradení motorového vozidla?
Základní zabezpečovací prvky, tzv. imobilizéry, kterými jsou současná vozidla vybavena standardně výrobcem.
Doplňkové zabezpečovací prvky:
     a) mechanické
- zámek na řadící páku spojený s konstrukcí vozidla
- zámek blokující řadící páku a ruční brzdu
- zámek blokující volant a brzdový pedál současně
- uzamykatelná tyč na volant
- nalepení bezpečnostních fólií na okna vozidla
- pager, který Vás uvědomí na několik desítek metrů, že je s Vaším vozidlem manipulováno
- GSM- systémy, které tvoří satelitní vyhledávací zařízení a monitorují pohyb Vašeho vozidla.
      b) elektronické
- autoalarm s vestavěným imobilizérem
- prostorová čidla
- elektronické čipy.
              Záleží na každém majiteli vozidla, pro jaké zabezpečovací zařízení se rozhodne. Důležitou roli hraje jistě cena zařízení, stáří a hodnota vozidla, v některých případech i pojištění vozidla proti odcizení. Opatřením ke snížení rizika odcizení nebo vykradení vozidla je kombinace několika zabezpečovacích prvků!
 
Před odchodem od vozidla:
- zkontrolujte uzavření všech oken, včetně motorového a zavazadlového prostoru a uzavření a uzamčení všech dveří vozidla.
Aktivujte všechna zabezpečovací zařízení, kterými Vaše vozidlo chráníte!
 
Klíče + doklady k vozidlu
    Pečlivě se starejte o klíče od vozidla. Zbytečně je nikomu nesvěřujte, zejména ne cizím osobám. Náhradní klíče mějte vždy na jednom místě, rozhodně tyto neukládat ve vozidle!
    Při kontrolách vozidel a řidičů se policisté setkávají s mnoha řidiči, kteří hledají doklady od vozidla na různých místech uvnitř. Opět varujeme občany, nezanechávejte doklady ve vozidle. Při odcizení Vás čeká mnoho vyřizování na úřadech a tyto může pachatel různým způsobem zneužít.
 
Autorádio = velké lákadlo (pachatelé obratem prodávají dalším osobám)
Při koupi autorádia do vozidla dejte přednost rádiu s odnímatelným panelem či rádiu s možností vyjímání. Panel či odnímatelné rádio nikdy ve vozidle nenechávejte. Rádio neschovávejte v autě.
 
Parkování
Nejbezpečnější parkování je v garáži nebo na hlídaném parkovišti.
V ostatních případech parkujte na přehledných, veřejnosti přístupných a dobře osvětlených místech. 
 
Zavazadlový prostor vozidla není vhodný pro úschovu cenných věcí
   Nikde, zejména před obchodem či restaurací nedávejte nápadně do kufru cenné věci. Pachatelé si často své oběti právě na takových místech vytipují a při vloupání do vozidla jdou tzv. najisto. Proto vezměte věci vždy s sebou např. kabelky.
 
    Lhostejnost majitelů vozidel zlodějům nahrává, a proto si všímejte pohybu osob na parkovištích. Pokud uvidíte podezřelou osobu, která se pohybuje mezi zaparkovanými vozidly nebo už se dokonce do některého vloupává, volejte ihned Policii České republiky na linku tísňového volání 158. Nikdy nevíte, kdy všímavost např. vašich sousedů zachrání vozidlo a věci právě vám.

vytisknout  e-mailem