Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

K některým nehodám nemuselo dojít

HRADECKO – Škodě 415 tisíc korun šlo snadno předejít  

Během dvou dnů od pátku do soboty 12. ledna 2013 byli přivolání hradečtí dopravní policisté celkem k osmi nehodám či haváriím. V průběhu neděle hradečtí policisté k žádné nehodě nevyjížděli. V několika případech však vzniku dopravní nehody šlo velmi snadno předejít.

Rychlost jízdy zřejmě nepřizpůsobil řidič nákladního vozidla zn. Renault s návěsem, který po projetí zatáčky dostal smyk a vjel do pravého příkopu. I když byl návěs vozidla prázdný, škoda diosáhla 290.000 korun. Ke zranění osob nedošlo a dechová zkouška na zjištění alkoholu v dechu měla negativní výsledek.

Další nehoda se stala v pátek chvíli po půl deváté dopoledne v Hradci Králové na křižovatce ulic Na Potoce a Na Jezírkách. Zde devatenáctiletý řidič osobního vozu značky Kia dle zjištěných informací zřejmě přehlédl dopravní značku a nedal přednost v jízdě volkswagenu, které jelo po hlavní silnici. Alkohol  u obou řidičů vyloučila dechová zkouška. Nehoda se obešla bez zranění a škoda činí celkem 70.000 korun.

V pátek 11. 1. odpoledne řešili policisté nehodu, u které hrál významnou rolu kus ledu. Ten odlétl z nákladního vozidla a dopadl na čelní sklo protijedoucí  octavie. Naštěstí nebyl zmrazek masivní jako při nehodě v prosinci 2010 a došlo tak „pouze“ k drobnému poškození čelního skla octavie. Kdyby však led byl větší a tedy mnohem těžší, mohly být následky vážnější. Škoda činí 5.000 korun, nikdo z řidičů nebyl zraněn, ani pod vlivem alkoholu.

Dopravní nehodu, u níž byl jeden účastník lehce zraněn, řešili dopravní policisté při sobotním poledni v Hradci Králové na parkovišti u obchodního domu. Ta se pravděpodobně stala tak, že dvaaosmdesátiletý cyklista nedal přednost zprava přijíždějícímu vozidlu zn. Hyundai a došlo k vzájemnému střetu. Cyklista utrpěl lehké zranění, požití alkoholu  u účastníků nehody dechové zkoušky nepotvrdily. Škoda na jízdním kole byla vyčíslena na 500 korun a na vozidle 50.000 korun.

U dalších dvou nehod policisté po vinících pátrají, jelikož z místa ujeli. V jednom případě nezodpovědný řidič z dosud nezjištěných příčin poškodil vozidlem poštovní schránku na brance oplocení domu a v druhém případě doposud nezjištění řidič poškodil přední část zaparkovaného vozidla.

Řadě událostí lze předejít.Připomeňme tedy rady a ze zákona vyplývající povinnosti, jak se  chovat při samotném řízení vozidla  nebo před usednutím za volant.

Řidič by se se svým vozidlem měl pohybovat tak rychle, aby jej měl plně pod kontrolou, a to samozřejmě i při průjezdu zatáčkou. Jak říká zákon: “Rychlost jízdy musí řidič přizpůsobit zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla,  povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat…“

Zákon říká: „ Řidič je povinen věnovat se plně řízení vozidla nebo jízdě na zvířeti a sledovat situaci v provozu na pozemních komunikacích“ a „řídit se pravidly provozu na pozemních komunikacích.“ Přehlédnout dopravní značku, která navíc upravuje přednost při průjezdu křižovatkou je nebezpečné.

Očista vozidla před jízdou je rovněž velmi důležitá. Pokud během jízdy z vozidla odlétávají nečistoty či kusy ledu, je to nebezpečné. Jak říká zákon: „ Při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý povinen chovat se ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob…

Řidiči včetně cyklistů by neměli opomínat, že stále se na různých místech nejen v Hradci Králové vyskytují křižovatky, kde není upravena přednost dopravními značkami. Na těchto platí dnes již trochu opomíjené pravidlo pravé ruky. Jak říká zákon: “ Nevyplývá-li přednost v jízdě z ustanovení odstavce 1 (úprava přednosti dopravními značkami), musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím zprava…“

Více rad k činnostem, které může řidič učinit naleznete zde...

nprap. Jan Čížkovský
15. ledna 2013 v 15:40

Odkazy do noveho okna

Hradec Králové

12.1. Víta Nejedlého 

Detailní náhled

Hradec Králové

12.1. Víta Nejedlého 

Detailní náhled

Hradecko

11.1. silnice I/33 

Detailní náhled

Hradecko

11.1. silnice I/33 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem