Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Jste cyklista/ka ?

Pak jste velmi zranitelný účastník provozu 

     Během letní sezony se na našich komunikacích „vyrojil“ větší počet účastníků silničního provozu na "dvou kolech". Cyklista je snadno zranitelný a při kolizích mohou být následky velice závažné. Proto opět policisté upozorňují na základní rady bezpečné jízdy na kole a důležitá pravidla daná zákonem.
 
     Z dopravní statistiky vyplývá, že v posledních letech počet nehod zaviněných cyklistou klesá. Za první pololetí tohoto roku bylo řešeno na Rokycansku dopravními policisty 5 takových případů, v loňském roce jich zaznamenali sedm, v roce 2010 pak 9 a v roce 2009 jich bylo těchto případů 15. I přes tato čísla je pro cyklistu nutné zvýšit na silnici svoji bezpečnost. V silničním provozu se jedná o „rizikovou skupinu“ z hlediska možných následků. Cyklista je totiž zranitelnější a na rozdíl od řidiče není chráněn „plechy“.
 
     Pokud na dráhu cyklisty připravujete i své ratolesti pak je vhodné začít už v době, kdy využívají různé tříkolky, odstrkovaldla apod.. Rozhodující v této první fázi je výběr terénu, místa pohybu a neustálý dohled. Dále se pak dítě již v tomto věku učí řádnému používání přilby a nošení vhodného oblečení, které jim zajišťuje viditelnost (reflexní barvy). Následuje výuka správné techniky jízdy – přímý směr, bezpečné brzdění a zastavování. Společně se školní docházkou je pak dítě seznamováno i s pravidly silničního provozu. Je  připravováno, že od 10 let může „vyrazit“ samo, proto je nutné zaměření na řešení různých dopravních situací.
 
     Cyklista je účastníkem provozu na  pozemních komunikacích - řidičem, který k provozu využívá nemotorové vozidlo. Mimo základní povinnosti vztahující se na všechny účastníky silničního provozu a řidiče ohledně ohleduplnosti, ukázněnosti a dodržování stanovených pravidel je jízda na jízdním kole upravena v zákoně o silničním provozu v paragrafech 57 a 58.
 
Co by cyklista měl dle uvedeného ustanovení zákona dodržovat, když na své cesty vyjede ?
  • Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty, je cyklista povinen jich užít.
  • Na vozovce se na jízdním kole jezdí při pravém okraji vozovky; nejsou-li tím ohrožováni ani omezováni chodci, smí se jet po pravé krajnici. Jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí i koloběžka.
  • Cyklisté smějí jet jen jednotlivě za sebou.
  • Pohybují-li se pomalu nebo stojí-li vozidla za sebou při pravém okraji vozovky, může cyklista jedoucí stejným směrem tato vozidla předjíždět nebo objíždět z pravé strany po pravém okraji vozovky nebo krajnici, pokud je vpravo od vozidel dostatek místa; přitom je povinen dbát zvýšené opatrnosti.
  • Je-li zřízena stezka pro chodce a cyklisty označená dopravní značkou "Stezka pro chodce a cyklisty", nesmí cyklista ohrozit chodce jdoucí po stezce.
  • Je-li zřízena stezka pro chodce a cyklisty označená dopravní značkou "Stezka pro chodce a cyklisty", na které je oddělen pruh pro chodce a pruh pro cyklisty, je cyklista povinen užít pouze pruh vyznačený pro cyklisty. Pruh vyznačený pro chodce může cyklista užít pouze při objíždění, předjíždění, otáčení, odbočování a vjíždění na stezku pro chodce a cyklisty; přitom nesmí ohrozit chodce jdoucí v pruhu vyznačeném pro chodce.
  • Jízdní pruh pro cyklisty nebo stezku pro cyklisty může užít i osoba pohybující se na lyžích nebo kolečkových bruslích nebo obdobném sportovním vybavení. Přitom je tato osoba povinna řídit se pravidly podle odstavců 3, 5 a 6 a světelnými signály podle § 73 (jízda za sebou; neohrozit chodce; použití vyznačeného pruhu).
  • Před vjezdem na přejezd pro cyklisty se cyklista musí přesvědčit, zda-li může vozovku přejet, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, cyklista smí přejíždět vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče ke změně směru nebo rychlosti jízdy. Na přejezdu pro cyklisty se jezdí vpravo.
  • Cyklista mladší 18 let je povinen za jízdy použít ochrannou přílbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě.
  • Dítě mladší 10 let smí na silnici, místní komunikaci a veřejně přístupné účelové komunikaci jet na jízdním kole jen pod dohledem osoby starší 15 let; to neplatí pro jízdu na chodníku, cyklistické stezce a v obytné a pěší zóně.
  • Na jednomístném jízdním kole není dovoleno jezdit ve dvou; je-li však jízdní kolo vybaveno pomocným sedadlem pro přepravu dítěte a pevnými opěrami pro nohy, smí osoba starší 15 let vézt osobu mladší 7 let. Osoba starší 18 let může vézt nejvýše dvě děti mladší 10 let v přívěsném vozíku určeném pro přepravu dětí, který splňuje technické podmínky stanovené zvláštním předpisem, nebo dítě na dětském kole připojeném k jízdnímu kolu spojovací tyčí.
  • Cyklista nesmí jet bez držení řídítek, držet se jiného vozidla, vést za jízdy druhé jízdní kolo, ruční vozík, psa nebo jiné zvíře a vozit předměty, které by znesnadňovaly řízení jízdního kola nebo ohrožovaly jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích. Při jízdě musí mít cyklista nohy na šlapadlech.
  • Cyklista je povinen za snížené viditelnosti mít za jízdy rozsvícen světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy. Je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, může cyklista použít náhradou za světlomet svítilnu bílé barvy s přerušovaným světlem.
  • K jízdnímu kolu se smí připojit přívěsný vozík, který není širší než 900 mm, má na zádi dvě červené odrazky netrojúhelníkového tvaru umístěné co nejblíže k bočním obrysům vozíku a je spojen s jízdním kolem pevným spojovacím zařízením. Zakrývá-li přívěsný vozík nebo jeho náklad za snížené viditelnosti zadní obrysové červené světlo jízdního kola, musí být přívěsný vozík opatřen vlevo na zádi červeným neoslňujícím světlem. Jsou-li v přívěsném vozíku přepravovány děti, musí být přívěsný vozík označen žlutým nebo oranžovým praporkem nebo štítkem o rozměru 300 x 300 mm vztyčeným ve výšce 1200 - 1600 mm nad úrovní vozovky.
     Otázek ohledně bezpečné jízdy na kole je mnoho. Pokud by měla být všechna preventivní doporučení shrnuta na základ a pomineme – li důsledné dodržování zákona, pak by pro každého mělo být ke zvýšení svého bezpečí na kole již  samozřejmostí :
  • řádná výbava jízdního kola
  • viditelné oblečení
  • použití cyklistické přilby
  • zákaz požívání alkoholických nápojů nebo užití návykové látky (během jízdy, bezprostředně po jejich požití, v době, kdy by mohl být pod jejich vlivem)

     Na chování cyklistů v silničním provozu se během prázdnin zaměřují ve větší míře dopravní policisté. V rámci připravených dopravně bezpečnostních akcí je kontrolováno nejenom dodržování pravidel, ale i výbava těchto "strojů" a jejich "původ". Některých akcí se pak bude účastnit i policejní "preventista", který cyklistům předá prvky - reflexní pásky - zvyšující jejich bezpečí na silnici.

nprap. Bc. Jana Tomková
14.8.2012

vytisknout  e-mailem