Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Jak postupovat v případě domácího násilí

DOMÁCÍ NÁSILÍ
 
Co je domácí násilí?
Pojem domácí násilí zahrnuje fyzické, sexuální, psychické či ekonomické násilí, ke kterému dochází mezi blízkými osobami. Oběti domácího násilí jsou jak ženy, tak muži, bez rozdílu věku. Pachateli jsou obvykle jejich současní i bývalí partneři. Často dochází i k násilí na dětech a seniorech.
Domácí násilí se objevuje mezi lidmi všech úrovní sociálního postavení, nezávisle na vzdělání, ekonomické situaci, rase či příslušnosti k etnickým skupinám.
Domácí násilí je trestný čin. Nikdo nemá právo druhého ponižovat, omezovat jej či používat fyzického násilí!
Násilí je volba – ti, kteří se dopouštějí domácího násilí, se mohou rozhodnout, zda se k násilnému chování uchýlí, nebo ne.

Domácí násilí se odehrává "beze svědků" mezi lidmi, kteří k sobě mají (či měli) blízký vztah. Má vždy svoji historii. Začíná velmi nenápadně, takže si jeho prvních příznaků oběť často ani nevšimne. Pokud se ovšem domácí násilí hned v počátcích nezastaví, opakuje se a fyzická napadení jsou stále surovější.
K násilí ve vztahu nedochází neustále - střídají se období násilí a relativního klidu. Nenechte se tím však oklamat. Naděje, že se vztah zlepší je nepatrná.
Domácí násilí samo nevymizí, partner(ka) se sám(a) od sebe nezmění. Svoji převahu a moc používá k tomu, aby své blízké ovládal(a) a nutil(a) je, aby dělali to, co chce on(ona).
 
Co domácí násilí není?
Jednorázový incident nebo spor, partnerské hádky a vzájemné potyčky při kterých dochází k výměně názorů, tzv. „italská domácnost“.
 
Zažíváte tyto stavy?
Pokud alespoň pět z následujících vět popisuje Vaší situaci, čtěte pozorně dál, neboť zřejmě máte velký problém: „Bije mě …. to jo, ale na děti je hodný, má je rád. Bití není ani tak strašné ….., horší jsou ty jeho nadávky a výhrůžky. V podstatě za to můžu já, kdybych ho neprovokovala, nestalo by se to!. ….. mám obavy, že mi to budou lidé dávat za vinu. To je přeci tak strašná ostuda, proč zrovna já. Co na to řeknou naše děti, že jsem žalovala na tatínka? Nechci rozbít naší rodinu. Co na to řeknou lidé? Ta špatná budu já! Slíbil mi, že všechno zase bude pořádku. Miluje mě! Já to s ním skončit nechci, chci jen, aby se změnil. Změní se, věřím mu. Když jsem si ho brala byl úplně někdo jiný. On není špatný, za to může alkohol.“
 
Tento problém, ale má řešení a my Vám pomůžeme jej řešit! Nejste v tom sami!

Pro případ vyhrocení situace zvažte tyto kroky:
Uschovejte si u osoby, které věříte náhradní klíče, oblečení, důležité dokumenty, lékařské předpisy a určitý peněžní obnos.
Uschovejte si všechny důkazy o fyzickém násilí (roztrhané oblečení, fotografie modřin a zranění atd.).
Naplánujte si nejbezpečnější dobu k případnému útěku.
Pamatujte si, kam se můžete obrátit se žádostí o pomoc. Řekněte někomu, co se u vás děje. Noste s sebou telefonní čísla svých přátel.
Nepopírejte násilí před dětmi, řekněte jim pravdu a určete jim bezpečné místo v bytě – pokoj, který lze zamknout, sousední dům, kam se mohou v případě hrožení ukrýt. Poučte je, že jejich úkolem je zůstat v bezpečí,a nikoliv vás ochraňovat.
Domluvte si signál se sousedy (např. světlo venku je rozsvícené = zavolejte policii).
Nestyďte se vyhledat pomoc příbuzných a odborníků Intervenčního centra, které pomáhá osobám ohroženým domácím násilím.

Když jde o život:
Pokud jste v nebezpečí a potřebujete pomoc, zavolejte Policii.
Pokud jste napaden(a) během volání na Policii, nechte telefon vyvěšený, mluvte a křičte.
Když přijede Policie, jděte s ní do jiného pokoje, abyste mohl(a) mluvit bez přerušování.
Pokud jste zraněn(a), jděte na pohotovost nebo k lékaři a oznamte, co se vám stalo.
Požádejte je, aby vaši návštěvu zadokumentovali, případně vám napsali zprávu.
Po útoku ihned neuklízejte a důkazy (rozbité sklo, roztrhané oblečení, chomáče vlasů atd.) uložte do igelitového sáčku a předejte je policii.
Škody vyfotografujte, snímky dejte vyvolat i s datem, je-li to možné.
Zjistěte jména a čísla zasahujících policistů.
Vyhledejte pomoc odborníků Intervenčního centra.
 
- zpět -

vytisknout  e-mailem