Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Hned dva případy vydírání řeší tachovští kriminalisté

TACHOVSKO – Muž a žena poskytli intimní materiál neznámým pachatelům, ti se z nich pak pokusili vylákat desetitisícové částky. 

První obětí je 55letá žena, která se v září loňského roku seznámila na sociální síti s osobou vystupující pod jménem Frédérick, který údajně pracuje jako lékař a žije ve Francii. Po několikaměsíčním dopisování vyvolal pachatel v ženě dojem, že s ní bude žít v České republice a přiměl ji k tomu, aby si vzájemně zaslali intimní fotografie. Poté však začal pachatel ženu vydírat tím, že pokud mu nepošle 30 tisíc euro, zveřejní získané fotografie na sociálních sítích. Poškozená částku nezaplatila a osobu ve svých kontaktech zablokovala.

Dalším poškozeným je 35letý muž. Toho dne 28. prosince uplynulého roku kontaktovala na sociální síti osoba, která se mu představila jako Mária. Následující den během videohovoru navrhla, aby si vzájemně ukázali přirození, s čímž poškozený muž souhlasil. Po ukončení videohovoru však začala neznámá osoba muže vydírat a žádala poslat 7 tisíc euro, jinak zveřejní natočené záběry na sociálních sítích. Muž tuto částku odmítl zaplatit, a tak ji pachatel snížil na 500 euro. Ani tuto částku poškozený pachateli neposlal a celou věc oznámil policii.

V obou případech zahájili kriminalisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu vydírání a po pachatelích pátrají.

S ohledem na nárůst počtu podobných případů policisté varují před zasíláním intimních fotografií, videí nebo zpráv s erotickým obsahem. Pokud už citlivé materiály sdílíte, doporučují několik zásad:

- před sdílením takového videa nebo fotografie myslete na to, že z internetového prostředí už jej nikdy nelze zcela vymazat,

- pokud jste fotografii nebo jiný záznam pořídili, neměli byste na něm prozradit svou identitu, tzn., že by vám nemělo být vidět do obličeje, neměla by být patrná tetování, mateřská znaménka nebo cokoliv, podle čeho je možné vás poznat,

- v případě, že byl vámi zaslaný materiál zneužit, přerušte kontakt s tím, kdo jej zneužil, ale celou komunikaci si nechte uloženou,

- svěřte se někomu, komu důvěřujete a společně se obraťte na Policii České republiky a psychologickou pomoc.

Více informací k tomuto tématu naleznete v přiloženém odkazu.
https://www.tonevymazes.cz/


prap. Bc. Iva Vršecká
3. ledna 2023

vytisknout  e-mailem