Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Evropský den obětí trestných činů

MĚLNICKO - Ve čtvrtek 22. února si připomínáme Evropský den obětí trestných činů. 

Úderem dvanácté hodiny jim i letos vyjádříme podporu minutou ticha a rozsvícením majáků na služebních vozidlech. Tato aktivita bude symbolicky vyjadřovat poselství, že světlo přináší naději. Ve chvíli , kdy oběť vidí, že se blíží blikající policejní majáky, ví, že přichází pomoc. 

Práva obětí jsou ukotvena v zákoně č. 45/2013 Sb., O obětech trestných činů. Tento zákon přesně vymezuje status "zvlášť zranitelné oběti", mezi které patří například i děti, osoby vysokého věku nebo oběti domácího a sexuálního násilí, znásilnění, teroristického útoku. Zvlášť zranitelným obětem náleží zvláštní práva, například bezplatná pomoc advokáta, odborná pomoc, lékařské ošetření, ale i výslech této oběti osobou stejného či opačného pohlaví.

Policisté si váží každého, kdo se rozhodne hovořit o tom, co se mu stalo. Pro komunikaci s oběťmi jsou v rámci Policie České republiky školeni specialisté i krizoví interventi z řad policistů či přímo psychologů. Krizoví interventi jsou připraveni pomáhat obětem, ale i pozůstalým přímo na místě mimořádných událostí, v místě bydliště apod.

Příslušníci Policie České republiky jsou si vědomi zranitelnosti obětí trestných činů, kdy jedním z jejích dlouhodobých cílů je zajištění lidského a citlivého přístupu k těmto obětem. Proto jsme již v minulosti zřídili samostatnou kapitolu našich webových stránek určenou zejména pro osoby, které se jakýmkoliv způsobem setkaly s trestnou činností.

Evropský den obětí trestných činů je každoroční připomínkou podpisu Charty práv obětí ve Velké Británii v roce 1990. 

Další informace k tomuto tématu naleznete na webových stránkách Policie České republiky nebo Probační a mediační služby ČR.

por. Mgr. Markéta Johnová
22.2.2024

Odkazy do noveho okna

Evropský den obětí trestných činů 2024

Evropský den obětí trestných činů 2024 

Detailní náhled

Kralupy nad Vltavou

Kralupy nad Vltavou 

Detailní náhled

Mělník

Mělník 

Detailní náhled

Mělník

Mělník 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem