Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Dramatický boj o život má šťastný konec

„Největší odměna je pro nás pocit, který to v nás zanechalo, že jsme zachránili život mladému muži a ten teď žije plnohodnotný život, bez jakéhokoliv omezení“ 

Bylo pondělí, 6. dubna, krátce po čtrnácté hodině, když zaslechla hlídka cizinecké policie relaci ve vysílačce, že v jednom z domů na Tachovském náměstí, na pražském Žižkově, došlo k zasažení dělníka elektrickým proudem. Podle prvotních informací byl v bezvědomí a nejevil známky života.

Policisté se okamžitě vydali k místu nešťastné události. Během dvou minut už byli u vstupních dveří do domu. Ty však byly uzavřené, takže je museli vykopnout. Za dveřmi na ně čekalo další nemilé překvapení, a to zamčená mříž. Policisté proto křičeli, bouchali teleskopickým obuškem na mříž a zvonili na zvonky, aby jim přišel někdo otevřít. Naštěstí během chviličky přiběhl jeden z dělníků a mříž otevřel.

Když přiběhli k pacientovi, ihned zjistili, že je v bezvědomí, má fialové rty a zástavu srdce. Na nic nečekali a započali naprosto profesionální resuscitaci za pomoci defibrilátoru a plicní ventilaci tzv. ambuvakem, který měli v osobní výbavě. Během chvíle se k nim přidali ještě kolegové z místního oddělení Žižkov a samozřejmě záchranáři spolu s lékařkou. Mladíka resuscitovali dlouhých 14 minut, než se u něj povedlo obnovit základní životní funkce.

Poté ho, za pomoci transportní vany, kterou poskytli hasiči, odnesli do sanitky a zdravotníci jej v kritickém stavu převezli do jedné z pražských nemocnic.

I přes konstatování zasahující lékařky, že policisté odvedli na místě neuvěřitelně profesionální výkon, byl osud mladíka velmi nejistý a prognóza nijak příznivá, a to z důvodu, že měl velmi dlouhou srdeční zástavu.

O to větší bylo překvapení, když policisté po několika týdnech od zákroku, obdrželi fotografii muže, kterého resuscitovali. Na ní se usmíval, ukazoval palec nahoru a podle všech informací se plně zotavoval. To byl pro policisty tak trochu zázrak, neboť mu lékaři dávali minimální šance na normální život. Pravá euforie ale přišla až v momentě, kdy se za nimi zachráněný muž vypravil a přijel jim osobně poděkovat. Jeden z policistů k tomu řekl „to byl asi nejlepší pocit v životě, který jsme kdy zažili“!!! Dokonce jim každému přivezl jako památku a poděkování krásné skleněné srdce, které vyrobil jeho otec, který je sklář. Zasahující policisty tento krok až dojal.

K celému případu pak ještě řekli, že velmi záleží na kvalitním výcviku, jeho četnosti a přístupu každého policisty k němu, protože to, jak na místě fungovali, byl jen výsledek pravidelného trénování.

Policisté byli za tento excelentní zákrok finančně odměněni, nicméně jednohlasně dodávají, „Největší odměna je pro nás pocit, který to v nás zanechalo, že jsme zachránili život mladému muži a ten teď žije plnohodnotný život, bez jakéhokoliv omezení, a to skleněné srdce, co jsme dostali, nám všem bude připomínat, že nikdy není pozdě, začít s pomocí, že se nic nemá vzdávat a že zázraky se dějí“.

por. Mgr. Hana Křížová, Dis. – 25. 8. 2020

vytisknout  e-mailem