Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Dopravní nehodovost za letní prázdniny

PLZEŇSKÝ KRAJ - Za uplynulé dva měsíce jsme zaevidovali v Plzeňském kraji celkem 770 dopravních nehod, z toho se jich stalo 360 v červenci a 410 v srpnu. Jejich nejčastější příčinou byl nesprávný způsob jízdy a také nepřiměřená rychlost. 

Zásadnějším ukazatelem než samotné počty dopravních nehod jsou však jejich následky na životech a zdraví. Za uplynulé dva měsíce přišlo o život na silnicích našeho kraje bohužel celkem sedm osob, z toho v červenci zemřeli čtyři lidé, v srpnu přišly o život tři osoby. Na území města Plzně, kde evidujeme s ohledem na hustotu silničního provozu nejvíce událostí (za letní prázdniny konkrétně 276 dopravních nehod) přišel o život jeden člověk. Na Domažlicku zemřeli v srpnu hned dva lidé, stejný počet usmrcených osob v souvislosti s dopravními nehodami evidujeme na severním a jižním Plzeňsku, kde zemřel jeden člověk v červenci a druhý v srpnu. Nejpříznivější situace s nulovou ztrátou na lidských životech byla na Tachovsku. Na zbývajících územích našeho kraje, tedy na Klatovsku a Rokycansku, zemřel jeden člověk buď v červenci, nebo srpnu.

Co se týká zranění, pak bylo o letních prázdninách těžce zraněno 11 osob v červenci a stejný počet těžkých zranění evidujeme i za měsíc srpen.  Lehké zranění utrpělo za tyto dva měsíce 345 lidí, v červenci evidujeme 171 lehkých zranění, o měsíc později pak 174.

Pokud bychom se zaměřili na rozbor těchto dopravních nehod z hlediska počtu zjištěného alkoholu, pak byla zjištěna jeho přítomnost v 65 případech, 35 pozitivních hodnot jsme zjistili v souvislosti s námi evidovanými dopravními nehodami v červenci, o 5 méně v srpnu.

Přestože jsme pořádali i v průběhu letních prázdnin celou řadu dopravně bezpečnostních a dopravně preventivních akcí, zaplatilo na silnicích v našem kraji zcela zbytečně 7 lidí tu nejvyšší daň a další lidé byli zraněni. Bez zodpovědného přístupu všech, kteří jsou účastníky silničního provozu, bez dodržování dopravních předpisů, respektu a vzájemné ohleduplnosti se tato nepříznivá data, za kterými vždy stojí ztráta člověka a bolest jeho nejbližších, dají zvrátit jen stěží. Prioritní zodpovědnost je na každém z nás, na řidičích.  A proto vždy pamatujte na sebe, na všechny, které vezete ve vozidle s sebou, na své nejbližší, kteří na vás čekají doma, ale i na všechny ostatní, které na svých cestách na silnicích potkáváte a jezděte tak, aby dopravních nehod s tragickými následky bylo co možná nejméně.

Z naší strany budou dopravně bezpečnostní a dopravně preventivní akce probíhat i nadále. Jedna z nich se uskutečnila např. minulý týden a byla zaměřena na bezpečnost žáků, kteří se po prázdninách vrátili do školních lavic. Další akce zaměřené na všechny účastníky silničního provozu budou následovat na jednotlivých místech v celém Plzeňském kraji i v dalším období.

mjr. Mgr. Pavla Burešová
11. září 2023

vytisknout  e-mailem