Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Děti a cizí lidé

Vědí vaše děti, jak se mají správně zachovat při kontaktu s cizími lidmi 

Následující článek je určen především rodičům dětí mladších 15 let. Neustále dokola musíme našim potomkům zdůrazňovat některá nebezpečí, která je mohou potkat při kontaktu s neznámými lidmi. Je dobré s nimi o tomto tématu otevřeně mluvit a vždy klást důraz na to, co všechno se může stát, pokud cizí osobě podlehnou.

Hodný nebo zlý

Schválně dejte dětem příklad. Po ulici jdou vedle sebe dva muži. První je oblečený ve špinavých montérkách, mračí se a je zarostlý černým vousem. Druhý muž je hezky oděný v bílém saku a usmívá se. Poznáte, který z nich je hodný a který zlý? Děti většinou odpoví, že mračící se muž je ten zlý a usměvavý hodný. Jenže mračící muž se vrací z práce, je unavený, neboť celý den pracoval na havárii vodního potrubí, a jediné na co se těší jsou jeho dvě malé děti. Čistý, usměvavý muž před chvílí okradl babičku o její celoživotní úspory a má z toho velikou radost. Vysvětlete dětem, že nesmí rozeznávat lidi podle toho, jestli vypadají jako hodní či zlí, ale musí je dělit podle toho, zda-li se jedná o lidi cizí nebo známé.

Známí lidé jsou ti, které děti i jejich rodiče velice dobře znají. Jedná se nejen o rodinné příslušníky, ale i o paní učitelku ve škole nebo ve školce.

Cizí lidé jsou opakem známých. To znamená, že to je muž i žena, které dítě a jeho rodiče dobře neznají. Tito lidé se často skrývají pod masku vzdáleného strýčka, maminčinu kamarádku, apod.

 Děti musí vědět, že se s cizími lidmi.

 • Nevybavuji.
 • Nikam s nimi nechodím.
 • Nic si od nich neberu.
 • Nenastupuji k nim do auta.

 Jedná se o velice důležité zásady, jejichž porušení může mít strašlivé následky.

Cíl pachatele – dětská důvěřivost

Pachatelé se snaží pomocí různých lákadel využít dětské důvěřivosti.

Pár slov, které ublíží

nabídka sladkostínabídka sladkostí

Děti by se neměly pouštět ani do zdánlivě nezávazného rozhovoru s neznámými lidmi přesto, že je jim v některých případech doslova vnucován (co dělají tvoji rodiče, jsou doma?... máte psa?... koupili jste si letos domů něco hezkého?...). Může se jednat o takzvané tipaře, kteří si teprve připravují vhodnou půdu pro svůj budoucí zločin.

I sladká čokoláda může být trpká

Nabídka sladkosti nemusí být jen od srdce, ale také z důvodu získání pozornosti a později i důvěry dítěte. Pozor samotná cukrovinka může obsahovat drogu, jed i uspávací prostředek.

Videohra, kterou nikdy nedohraješ

lákání do vozidlalákání do vozidla

Další ze způsobů, jak dítě nalákat do pasti, jsou falešné sliby. Pachatel naslibuje, že mu ukáže videohru, sbírku autíček, panenek nebo krásné štěňátko. Oběť ho pak, díky vidině falešných slibů, dobrovolně doprovází až do bytu, na odlehlé místo, apod.

Vozidlo, které nadosmrti zkrátí tvou cestu

Jedna z taktik, jak nic netušící dítě unést, je nalákat ho do vozidla. Legendy mohou být různé (mám pro tebe támhle v autě hračky po mých dětech a zadarmo ti je dám... u mne doma ti ukážu nádherná koťátka, můžeš si jedno klidně vzít..., mamince se stal malý úraz, není to nic vážného, ale mám tě za ní dovézt, protože tě chce vidět...). Pokud dítě do auta nastoupí, je zcela vydáno napospas svému únosci.

Bezpečí domova – jen za zavřenými dveřmi

I když je dítě doma, nemusí být vždycky v bezpečí. Stačí jen, aby v nesprávnou dobu otevřelo cizímu člověku dveře a problém je na světě. I zde je velice důležité, aby dítě rozeznávalo známé a cizí lidi. Ku pomoci slouží i dveřní kukátko. Pokud jej nemáte, co nejdříve ho nainstalujte.

Pokud někdo zaťuká na vaše dveře, musí si školáci vzpomenout na následující zásady:

Nikdy neotvírej cizím osobám

pachatel za dveřmipachatel za dveřmi

Dítě je při jednání s osobou za dveřmi vystaveno psychickému tlaku. Pamatuje si, že nikomu nesmí otevřít, z druhé strany však přijímá kolikrát takové informace, že neví jak má na ně reagovat. Příkladů je veliké množství, tady je výběr některých z nich.

 • Jsme opraváři, pod vámi praskla voda a u vás je hlavní uzávěr, rychle otevři.

 • Jsem z pojišťovny, nesu tatínkovi potvrzené doklady.

 • Prodávám krásné a levné dárky, udělej mamince radost.

 • Prosím, prosím mám strašnou žízeň, podej mi trochu vody.

 • Tvoje maminka ztratila na ulici klíče, já je našel a chci ti je předat.

 Jak sami můžete vidět, některé situace jsou opravdu složité. Jejich řešení je vždy jen jedno – NEOTVÍRAT !!

 S cizím člověkem za dveřmi se nevybavuj

Ať se děje cokoliv, musí dítě umět rozhodně odpovědět „přijďte, až budou rodiče doma“. Po této větě odejít od dveří a s osobou více nediskutovat. Je-li za dveřmi zloděj, určitě znejistí a odejde. Kdybyste se s ním malý obyvatel bytu bavil dál, brzy by ho mohl pachatel nějakým slovíčkem "nachytat" a zjistit tak nenápadně, že nikdo jiný již doma není. Dítě se nesmí bát zavolat na tísňovou linku 158, může tím policistům pomoci při dopadení pachatele.

I telefon může být nástroj zloděje

Pokud doma zazvoní telefon, nikdy nesmí dítě říct, že rodiče jsou pryč (a na jak dlouho). To může udělat jen v případě, že si je jisto jejich brzkým návratem. Zloději si takto občas ověřují, zda mají při vloupání šanci na úspěch. Pokud se stejné volání opakuje - ihned o tom musí telefonicky informovat své rodiče nebo Policii ČR.

 Pár rad pro rodiče

 • Kontakt vašich ratolestí s cizími lidmi nepodceňujte.
 • Vše jim na příkladech vysvětlete a nebojte se s nimi zahrát modelovou situaci.
 • Chtějte vždycky vědět, s kým a jak vaše dítě tráví volný čas.
 • Pokud vám dítě oznámí, že někdo cizí mu nabízel například sladkosti, nenechte si to pro sebe.
 • Naučte děti znát důležitá telefonní čísla a také umět na tyto linky učinit oznámení.
 • V případě nejistoty v chování cizích lidí v okolí vašeho potomka, obraťte se na Policii České republiky. 
 

 

vytisknout  e-mailem