Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Déšť komplikuje cesty řidičům

PLZEŇSKÝ KRAJ - Nohu z plynu. V ranní špičce jsme vyjížděli k mnoha nehodám. 

Vytrvalý déšť a mokrá vozovka dnes zkomplikovaly v Plzeňském kraji ranní cestu do zaměstnání mnoha řidičům. Jen v době ranní dopravní špičky jsme  v kraji mezi 6 a 8 hodinou zaznamenali 11 dopravních nehod, což je několikanásobně více než při běžném provozu. Samozřejmě se nemusí jednat o celkový počet, jelikož v souvislosti s ohlašovací povinností nemusí být všechny kolize hlášeny. Nelze specifikovat konkrétní místa, kde by k haváriím docházelo. Vzhledem k faktu, že nepříznivé počasí panuje po celém kraji, týkají se výjezdy k nehodám všech našich okresů. Naštěstí se kolize zatím obešly bez vážných zranění, či jiných závažných následků.

Všeobecně platí, že nejčastější příčinou nehod bývá nesprávný způsob jízdy (nevěnování se řízení, nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidly, nezvládnutí řízení) a nepřiměřená rychlost (nepřizpůsobení rychlosti dopravně technickému stavu komunikace), což v tomto deštivém období platí dvojnásobně. Dle hlášení dopravních policistů je za dnešními kolizemi právě nezvládnuté řízení na mokré vozovce a následný smyk, nebo nedobrzdění za vpřed jedoucím vozidlem. Svoji roli může výrazným způsobem sehrát na mokré komunikaci i aquaplaning. Cestu by nám ale mohly zkomplikovat i ranní mlhy, mokré spadané listí, vyjeté pruhy od projíždějících vozidel a místy již můžeme předvídat i ranní námrazy. 

Lze předpokládat, že změny počasí budou v nadcházejícím období komplikovat řidičům jejich cesty. Proto je nezbytné přizpůsobit rychlost vozidla stavu a povrchu komunikace a raději "sundat" nohu z plynu. Na místě je zejména maximální opatrnost a soustředěnost na jízdu.

por. Bc. Jana Tomková
8.10.2015

vytisknout  e-mailem