Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Chodci, dávejte pozor při přecházení silnice! Řidiči, dávejte pozor na chodce!

Opavsko - policisté vyzývají chodce a řidiče k opatrnosti 

V uplynulém týdnu policisté v celém Moravskoslezském kraji řešili více střetů vozidel s chodci, převážně přímo na přechodech pro chodce. Kolize se bohužel neobešly bez tragických následků. Viníky byli řidiči vozidel i chodci. Více informací se dočtete v článku tiskové mluvčí por. Mgr. Soni Štětínské ze dne 19. ledna 2023 zde: Přechody a videlnost: Být vidět a dodržovat pravidla provozu - Policie České republiky  

Policisté v okrese Opava z řad dopravní i pořádkové služby, jejíž součástí jsou i policejní preventisté, zvýšili v tomto týdnu dohled na silnicích. Zaměřovali se na již plánovanou viditelnost chodců i cyklistů, navíc, v reakci na aktuální situaci, dohlíželi na účastníky silničního provozu u přechodů pro chodce, přičemž na vybraných místech rozdávali reflexní prvky pro zvýšení jejich viditelnosti.

Ke kolizní situaci vozidla s chodcem došlo v minulém týdnu například i v Opavě, a to dne 12. ledna 2023 před šestou hodinou ranní v prostoru křižovatky ulic Ratibořská a Hlučínská v Opavě-Kateřinkách. Osobní vozidlo zde řídila 26letá žena z Opavy ve směru z centra města a v křižovatce s ulicí Hlučínskou, při odbočování vlevo ve směru jízdy na obec Pusté Jakartice, došlo přímo na přechodu pro chodce ke střetu s 45letou chodkyní, která podle prvotního vyšetření utrpěla lehká zranění. Více informací k nehodě podával kolega por. Bc. René Černohorský v tiskové zprávě ze dne 13. ledna 2023 zde: Informace z Opavska a Novojičínska - 13. ledna 2023 - Policie České republiky.

Kolegyně Štětínská ve své včerejší tiskové zprávě informovala o další nehodě na Opavsku, cituji: „Pátek 13. ledna 6:40 hodin: K další srážce došlo na Opavsku na silnici č. 56, kdy řidič jedoucí ve směru od Hlučína srazil z jeho pohledu zleva jdoucího chodce po přechodu pro chodce. Vážně zraněný muž byl převezen do nemocnice.“

Policisté vyzývají řidiče i chodce, dbejte zvýšené opatrnosti!

Řidiči

  • Snižte rychlost jízdy vozidla, když se blížíte k přechodu pro chodce a pozorně kontrolujte, zda na přechodu není chodec.
  • Sledujte i chování chodců na chodníku, zda se již chodec nechystá přechod užít. Vidíte-li, že protijedoucí vozidlo před přechodem pro chodce zastavuje, zastavte svůj vůz také, může být již na přechodu chodec nebo se ho chystá použít. Nezapomínejte, že podle zákona nesmíte chodce nejen ohrozit, ale ani omezit.
  • Pozor při odbočování, v blízkosti křižovatek jsou rovněž přechody pro chodce, může zde být osoba, která již přechází silnici, proto sledujte přechody zejména při odbočování – viz první, výše zmíněný případ kolizní situace v dopravě.

Chodci

  • Nevcházejte na přechod dříve, než vám řidiči dají přednost a zastaví své vozidlo. Případně navažte oční kontakt s řidičem a sledujte, zda vám gestem ruky či pokynutím hlavou dá najevo, že vás vidí a můžete bezpečně přecházet.
  • Nezapomínejte na vozidla přijíždějící z vaší pravé strany, tam vás přes jiné vozidlo nemusí řidič vidět. Buďte opatrní, přece jen minuta u přechodu pro chodce navíc vás tolik nezdrží. Jak se říká „lepší je se o minutu zpozdit, než v minutě ztratit život“.

Srážku s chodcem často ovlivňují světelné a klimatické podmínky. Za deště a sněžení je i v denním čase zhoršená viditelnost, navíc mokrá vozovka odráží světla vozidel od silnice a díky odrazům světla rovněž může dojít k přehlédnutí chodce. Ani při slunečném počasí není jistota, že vás řidič dobře vidí. Například může být tímto sluncem oslněn, případně být značně unaven nebo nacházet se pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek.

Proto, chodci, chraňte si svůj život a přecházejte vozovku, až vám řidič vozidla dá zcela zřejmě přednost. Neriskujte, přecházejte v bezpečné vzdálenosti od vozidla s ohledem na jeho rychlost. Viditelnost v silničním provozu zvyšte reflexními prvky.

  por. Bc. Pavla Welnová /oddělení prevence Opava/ 20.01.2023

                                             

Odkazy do noveho okna

Dopravní akce v Opavě, ulice Olomoucká

Dopravní akce v Opavě, ulice Olomoucká 

Detailní náhled

Dopravní akce v Hradci nad Moravicí, ulice Žimrovická

Dopravní akce v Hradci nad Moravicí, uli... 

Detailní náhled

Dopravní akce v Opavě, ulice Hlučínská

Dopravní akce v Opavě, ulice Hlučínská 

Detailní náhled

Dopravní akce v Opavě, ulice Krnovská

Dopravní akce v Opavě, ulice Krnovská 

Detailní náhled

Dopravní akce v Opavě, ulice Vančurova, Olomoucká

Dopravní akce v Opavě, ulice Vančurova, ... 

Detailní náhled

Dopravní akce v Opavě ulice Olomoucká

Dopravní akce v Opavě ulice Olomoucká 

Detailní náhled

Dopravní akce v Opavě, ulice Krnovská

Dopravní akce v Opavě, ulice Krnovská 

Detailní náhled

Dopravní akce v Opavě, ulice Krnovská

Dopravní akce v Opavě, ulice Krnovská 

Detailní náhled

Dopravní akce v Opavě, ulice Olomoucká

Dopravní akce v Opavě, ulice Olomoucká 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem