Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Policejní prezident navštívil české kolegy v Iráku

Česká delegace se v sobotu setkala s pěticí českých policistů a také italskými a iráckými představiteli bezpečnostních složek. 

Na konci března letošního roku jsme informovali o tom, že první pětice českých policistů odletěla na šestiměsíční misi do Bagdádu, kde se v rámci italského kontingentu podílejí na výcviku irácké policie. Více o této zahraniční misi naleznete v původní tiskové zprávě.

Ještě před samotným odletem se tehdy na letišti s policisty setkal a rozloučil policejní prezident. Policisté přitom vyslovili přání, že by byli rádi, kdyby je policejní prezident přijel navštívit a osobně podpořit do iráckého kempu Dublin, kde budou působit až do září letošního roku.

V sobotu 17. června krátce po půlnoci se proto policejní prezident společně s osmičlennou českou delegací připojil k výměně jednotek polního chirurgického týmu Armády ČR v Iráku a vojenským speciálem odletěl do Bagdádu.

Během dne čeští policisté v čele s velitelem kontingentu a českým velvyslancem v Iráku delegaci nejprve uvítali, přičemž si vzájemně předali symbolické dary a poté ji provedli kempem Dublin, kde se celá delegace zúčastnila i nástupu zástupců bezpečnostních složek z Itálie, Španělska a Kanady. Hned posléze proběhlo setkání s velitelem italských bezpečnostních složek brig. gen. Francesco Mario Caravolo, a dalšími italskými kolegy, kteří delegaci odprezentovali svůj italský výcvikový program. Policejní prezident se poté setkal a krátce pohovořil také s velitelem iráckého školicího střediska brig. gen. Hussain Snaih Zaboun, který směrem k českému policejnímu prezidentovi vyslovil upřímné poděkovaní za účast české policie na výcviku irácké policie a několikrát také zopakoval, že právě čeští policisté patří mezi ty nejlepší ze všech zúčastněných zemí, co se týče kvality výuky a vůbec jejich profesionality. Poté následovaly praktické ukázky výuky českými policisty v oblastech taktiky zákroku, poskytování první pomoci a manipulaci se zbraněmi. Tím pak skončila oficiální část návštěvy pro českou delegaci, která se pak mohla až do odletu věnovat pouze pětici policistů.

Opět jsem se přesvědčil o tom, že jsou čeští policisté ve světovém porovnání žádanými partnery pro spolupráci a že si jejich kvalit považují nejen Iráčané, ale i zástupci bezpečnostních složek dalších zemí, které v kempu Dublin poskytují stejnou pomoc jako Česká republika. Osobně jsem viděl a na vlastní kůži zažil, za jakých nelehkých podmínek policisté pracují a jak důstojně se s nimi dokáží vyrovnat. Opět jsem měl možnost cítit velkou hrdost nejen na celou českou policii, ale zejména na těchto pět profesně i lidsky skvělých lidí,“ řekl během loučení genmjr. Tomáš Tuhý.

Sami policisté řekli, že kromě toho, že se těší na své rodiny, blízké a přátelé, se překvapivě a upřímně těší i na déšť. A není se čemu divit, když policisté v těchto měsících musejí čelit teplotám, které se na slunci přibližují k 60°C. V těchto dnech je navíc v Iráku i měsíc ramadán a některá pravidla spojená s tímto měsícem se dotýkají i českých policistů.

Ještě tentýž den se okolo 16. hodiny celá delegace s policisty rozloučila a odletěla opět společně s vojenskou jednotkou polního chirurgického týmu, která se po několika měsících působení v Iráku vrátila zpět do České republiky.

kpt. Mgr. Iveta Martínková
18. června 2017
tisková mluvčí Policejního prezidia ČR

Odkazy do noveho okna

Irák (01)

Irák (01) 

Detailní náhled

Irák (02)

Irák (02) 

Detailní náhled

Irák (03)

Irák (03) 

Detailní náhled

Irák (04)

Irák (04) 

Detailní náhled

Irák (05)

Irák (05) 

Detailní náhled

Irák (06)

Irák (06) 

Detailní náhled

Irák (07)

Irák (07) 

Detailní náhled

Irák (08)

Irák (08) 

Detailní náhled

Irák (09)

Irák (09) 

Detailní náhled

Irák (10)

Irák (10) 

Detailní náhled

Irák (11)

Irák (11) 

Detailní náhled

Irák (12)

Irák (12) 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem