Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Kruhový objezd u Žebráka ulevil od dopravních komplikací

BEROUNSKO – Díky změně typu křižovatky si oddychli nejen řidiči, ale i policisté. 

Značné dopravní komplikace zaznamenávali více než 10 let řidiči, kteří projížděli křižovatkou silnice II/117 u sjezdu z dálnice D5 u obce Žebrák. Křižovatka se stala postupem let z důvodu navyšování obyvatel v okolních vesnicích a budování okolních průmyslových zón frekventovaným místem, ve kterém se tvořily dlouhé kolony, které v dopravních špičkách končily až na dálnici.

Zmíněná křižovatka byla v posledních letech nebezpečným místem, na které berounští policisté spolu s komunikačním inženýrem opakovaně upozorňovali a žádali změnu ze čtyřramenné křižovatky na okružní křižovatku. Toto místo bylo oblastí častých dopravních nehod, které se v mnoha případech neobešly bez zranění. Jen za rok 2023, došlo v tomto úseku k zaevidování 9 dopravních nehod, z nichž jedna byla se zraněním, přičemž jejich příčinou bylo v drtivé většině nedání přednosti v jízdě.

Dopravní nehodaDopravní nehoda

Očekáváná změna nastala koncem ledna 2024, kdy se přes podněty policistů a občanů podařilo změnit úpravu křižovatky a vybudovat na jejím místě dočasnou okružní křižovatku. Projekt k této křižovatce vypracovalo ČVUT – Fakulta dopravní. Odborníci z této fakulty před zahájením prací na tomto projektu, provedli zajímavý výzkum, který měl za úkol zjistit vytíženost tohoto dopravního bodu. Ve čtvrtek 16. listopadu proto do místa křižovatky nainstalovali kamery, které v době od 7 hodiny ranní do 17 hodiny odpolední, zaznamenali průjezd 11 769 vozidel a 7 motocyklů. Dle daných koeficientů tyto hodnoty přepočetli a zjistili, že za 24 hodin tímto místem projede 22 076 vozidel. Tato hodnota vypovídá o průměrné denní zatíženosti křižovatky v rámci celého roku. O tyto hodnoty se opřeli a navrhli projekt, který byl do měsíce schválen všemi dotčenými institucemi. Výsledkem je dlouho očekáváná změna, která přinesla dopravní úlevu všem řidičům.

Od vybudování okružní křižovatky uplynuly více než čtyři měsíce a za tu dobu evidujeme na tomto místě pouze jednu dopravní nehodu, která se obešla bez zranění.

Berounsko a Hořovicko se stalo postupem let žádanou a lukrativní lokalitou k bydlení. Během 20 let, došlo k masivním výstavbám rodinných a bytových domů a průmyslových zón, s čímž je spojeno i houstnutí dopravního provozu, kterému ale infrastruktura již dávno neodpovídá. S tím je pak spojeno riziko vzniku nebezpečných dopravních situací. Řidiči, kteří projíždí kritickými úseky, se často spoléhají na to, že stihnou dané místo projet. Někdy se jim to však nepodaří a jejich rozhodnutí končí nejenom škodou na vozidle, ale i zraněním.

Snažíme se proto apelovat na všechny řidiče i další účastníky silničního provozu, aby důsledně dodržovali dopravní značení a neignorovali snížené rychlosti, kterými jsou některé křižovatky opatřeny. Snížení rychlosti znamená možnost adekvátní a včasné reakce na danou situaci pro všechny řidiče. Pokud projíždíte frekventovaným a nebezpečným úsekem, obrňte se trpělivostí a zbytečně neriskujte. Doporučujeme si před každou jízdou zjistit vytíženost úseku, který máte v plánu projíždět a případně zvolit jinou trasu.

Pro aktuální dopravní přehled doporučujeme sledovat Centrum dopravních informací, které připravuje Operační odbor Policejního prezídia ČR a ve kterém lze jednoduše vyhledávat.

nprap. Simona Vacherlohnová
preventistka PČR ÚO Beroun
7. června 2024

Odkazy do noveho okna

Jedna z mnoha dopravních nehod, ke které došlo před vybudováním dočasné okružní křižovatky.

Jedna z mnoha dopravních nehod, ke které... 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem