Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Národní jednotce cíleného pátrání se daří v ČR i zahraničí

Od začátku roku policisté zadrželi 11 osob v ČR a mají podíl na zadržení dalších 9 osob v zahraničí, v měsíci dubnu a květnu to pak bylo 5 a 5 uprchlíků, kterým se podařilo nasadit pouta. 

Významnou roli při pátrání hraje nejen mezinárodní spolupráce v rámci sítě národních jednotek cíleného pátrání ENFAST, ale také například využívání možnosti zapojení široké veřejnosti při pátrání po hledaných osobách. To na evropské úrovni umožňuje EUROPOL a jeho stránky www.eumostwanted.eu .

Právě na seznam nejhledanějších osob zařadili čeští policisté muže, který byl pravomocně odsouzen za organizovanou drogovou trestnou činnost na 13 let odnětí svobody. Před výkonem trestu se skrýval 4 roky, používal falešné identity a páchal další trestnou činnost.  Díky jeho umístění na seznam nejhledanějších osob v EU se policistům podařilo získat důležité informace k jeho možnému úkrytu, které poskytli italským partnerům. Informace podpořily i výsledky mezinárodní pátrací operace po uprchlících před zákonem TRACKATHON, která proběhla v rámci EUROPOL.

Italští policisté provedli na základě získaných informací vlastní šetření a na konci dubna se jim podařilo muže v Palermu zadržet. Při zadržení používal doklad na jinou identitu a bylo u něj zajištěno značné množství kokainu.

Čech tak aktuálně ze seznamu nejhledanějších osob EU zmizel, nicméně do české věznice se zatím nepřesune. Italská justice ho bude stíhat pro několik trestných činů a až po ukončení procesu v Itálii bude možné jeho předání do ČR.

Mezi pěticí mužů zadržených na základě Evropského zatýkacího rozkazu v ČR byl důležitý člen polské organizované zločinecké skupiny, kterému hrozí 15 let odnětí svobody. Stejný trest hrozí za obchod s lidmi i muži, který byl zadržen v půlce dubna v Praze a bude předán do Belgie. Rychlá reakce jednotky cíleného pátrání vedla také k zadržení muže, který je v Dánsku podezřelý z pokusu vraždy několika osob a hrozí mu doživotí. Na konci dubna proběhlo zadržení muže, který v Maďarsku napadl a pobodal dva policisty. Na začátku května se Českou republiku rozhodl opustit cizinec, který je v Srbsku stíhán za drogovou trestnou činnost v organizované skupině. V tomto případě byl podkladem pro zadržení mezinárodní zatýkací rozkaz a na zásahu se podíleli i policisté z dálničního oddělení.

V zahraničí se policisté z odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia podíleli na zadržení muže ve Španělsku, Kosovu, Polsku, Slovensku a jejich pátrání umožnilo i zadržení jednoho z nejhledanějších zločinců v EU, ke kterému došlo v italském Palermu.

Předešla zpráva o cíleném pátrání: https://www.policie.cz/clanek/narodni-jednotka-cileneho-patrani-vyrazne-pomaha-pri-prosazovani-spravedlnosti.aspx

kpt. David Schön
6. června 2024

vytisknout  e-mailem