Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Alkohol dětem nepatří

Strakonice - Kontroly zákazu podávání alkoholických nápojů osobám mladším osmnácti let. 

Mezi policejní preventivní opatření patří také kontroly dodržování zákazu podávání alkoholických nápojů osobám mladším osmnácti let. Porušování tohoto zákazu je častým nešvarem mnoha provozoven, diskoték, barů, a to nevyjímaje ani v okrese Strakonice. Policisté proto několikrát do roka připravují akce, při kterých se často zaměřují na místa, která nejčastěji mladiství navštěvují, a kde policisté řeší opakovaně protiprávní jednání právě mladistvých. Navíc se stále častěji potvrzuje, že dostupnost alkoholu osobám mladším osmnácti let je snadná.

Jedna z větších akcí zařazených v rámci celorepublikového opatření Alkohol, drogy a mladiství, o kterých informují média a do kterých jsou zapojeny desítky policistů, se uskutečnila na Strakonicku v říjnu loňského roku. Kontrola proběhla v restauračních zařízeních a na diskotéce naedaleko Strakonic, kterou podle dostupných informací s oblibou navštěvují mladiství, někdy i děti mladší 15 let. Kontrola loni odhalila 21 mladistvých a jednoho nezletilého, kteří byli pod vlivem alkoholu. Nejvyšší naměřené hodnoty přesáhly jednu promile. Šestnáctiletý chlapec nadýchal 1,21 promile a stejně stará dívka 1,12 promile.

Výsledky kontrol stále častěji potvrzují skutečnost, že je zákaz podávání alkoholu osobám mladším osmnácti let porušován. Další alarmující informací je, že policisté jsou do místa diskotéky nedaleko Strakonic voláni z důvodu protiprávního jednání, kterého se dopouští právě mladiství návštěvníci diskotéky. Nahlédneme-li do statistik nápadu trestné činnosti, můžeme s přesností říci, že od poslední policejní kontroly do konce května tohoto roku, policisté na oznámení související s chováním mladých účastníků diskotéky vyjížděli celkem desetkrát. Ve třech případech se jednalo o trestný čin výtržnictví a ublížení na zdraví, v ostatních případech o přestupky proti občanskému soužití a proti majetku. Cílem tohoto policejního opatření je předcházet těmto incidentům.

Policisté se během celého roku zaměřují také na prevenci ve školách, kdy navštěvují žáky základních i středních škol s tématy jako jsou například užívání návykových látek a na trestnou činnost s tím související.  Není tedy pochyb, že by děti a mladiství o problematice nic nevěděli.  A protože se blíží konec školního roku a prevence, jak se říká, bylo ve školních lavicích dost, vypravili se policisté v sobotu 27. června 2023 na kontrolu jedné z diskoték v okolí Strakonic.

Při příjezdu policejních hlídek na vybranou diskotéku na Strakonicku se policisté zkontaktovali s provozovatelem, kterého informovali o průběhu kontroly. Kolem půlnoci se na místě pohybovalo přibližně 200 osob. Policisté na místě zkontrolovali přes 40 osob mladších osmnácti let, z nichž dvě nadýchaly alkohol. Jednalo se o dva chlapce, jednoho mladistvého (do 18 let) a druhého nezletilého (mladšího 15 let), u kterých policisté naměřili hodnoty 0,68 a 0,64 promile alkoholu v dechu. Úkolem policistů bude nyní zjistit, kdo chlapcům alkohol podal.  Sobotní akce tentokrát proběhla ve srovnání s minulou kontrolou ke spokojenosti policistů. Nedošlo ani k žádnému narušení veřejného pořádku a žádné mimořádné události.  Další podobné kontroly budou pokračovat v průběhu letních prázdnin.

por. Mgr. Jaromíra Nováková

29. května 2023

Odkazy do noveho okna

kontrola zákazu podávání alkoholu dětem

kontrola zákazu podávání alkoholu dětem 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem