Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Teroristické útoky – téma (nejen) dneška

24. 11. 2020 

Události posledních dnů jasně dokazují, že teroristické útoky spáchané radikálními příslušníky etnických, či náboženských skupin jsou velkou hrozbou i pro střední Evropu. Pro příklad lze uvést informace uveřejněné v médiích v nedávné době:

https://www.e15.cz/zahranicni/utok-v-nice-si-vyzadal-tri-obeti-vysetruje-se-jako-teroristicky-1374633  

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/terorismus-bezpecnostni-sluzby-vezeni-dzihadiste-islamismus-eruopol-viden.A201106_080233_zahranicni_jhr

Tragédie, ke kterým došlo během dvou týdnů ve Francii a v Rakousku, jasně dokazují, že je nezbytně nutné stále zvyšovat a zkvalitňovat akceschopnost všech policejních sborů v boji proti závažné trestné činnosti.

https://www.e15.cz/galerie/zahranicni/214225/utocnik-s-nozem-pri-utoku-na-kostel-v-jihofrancouzskem-nice-urizl-hlavu-zene-a-zabil-dva-dalsi-lidi?foto=16https://www.e15.cz/galerie/zahranicni/214225/utocnik-s-nozem-pri-utoku-na-kostel-v-jihofrancouzskem-nice-urizl-hlavu-zene-a-zabil-dva-dalsi-lidi?foto=16

Česká republika se do celosvětového boje proti terorismu a dalším formám organizovaného zločinu dlouhodobě aktivně zapojuje. Policie ČR, zejména Útvar rychlého nasazení, který je určen k ozbrojeným zásahům proti teroristům, k nasazení při únosech osob a dopravních prostředků, pro zásahy proti nebezpečným pachatelům či při zadržování rukojmích, musí stále hledat a v praxi využívat nové a modernější postupy a techniky. Je tedy zřejmé, že si příslušníci tohoto útvaru musí neustále zvyšovat odborné znalosti a profesní dovednosti, a to mimo jiné i pomocí vysoce specializovaných kurzů, školení a dalších aktivit. 

Z tohoto důvodu zajišťuje Policie ČR pro speciální útvary školení k vedení různých druhů výcviku v boji proti stále sofistikovanějším metodám trestné činnosti. Touto cestou se ubírají všechny evropské policejní sbory. V řadě případů je samozřejmě nezbytné realizovat výcvik s přesahem do mezinárodní policejní spolupráce a spolupráce s civilním sektorem a veřejností.

V rámci Norských fondů 3 připravuje Útvar policejního vzdělávání a služební přípravy aktivity, které by měly českým policistům zajistit větší rozhled v otázce teroristických útoků.

Jednou z nich bude aktivita s názvem “Nová efektivní řešení při vedení služebních zákroků proti aktivním střelcům a pachatelům teroristických útoků v davovém prostředí – workshop”. Bude zaměřena na současná bezpečnostní rizika, která se dotýkají nejen České republiky, ale všech evropských států. Jednou z nejzávažnějších hrozeb je pokračující šíření zbraní a nebezpečného materiálu napříč celou Evropou, které se dostávají do rukou pachatelů organizovaného zločinu, aktivním útočníkům (osamělým střelcům), extrémistům a teroristickým extremistům, vůči nimž je obtížné uplatňovat tradiční postupy bezpečnostního systému dané země. Velkým otazníkem může být i skutečnost použití nebo hrozba chemických, biologických či radiologických látek netradičním, méně sofistikovaným způsobem, který je ale prakticky realizovatelnější.

Další aktivitou je připravovaný workshop s názvem „Nové směry výcviku policistů s ohledem na využití neletálních prostředků“. Tohoto workshopu se zúčastní příslušníci Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy, zástupci jednotlivých krajských ředitelství policie a útvarů s celostátní působností. Jeho součástí budou i přizvaní zahraniční hosté z okolních států a partnerských (donorských) států. Cílem předmětného workshopu je představení systému průběžného výcviku policistů po absolvování základního výcviku v rámci daného státu. Dalším cílem je představení systému výcviku s ohledem na využití neletálních (nesmrtících) donucovacích prostředků, zejména pak prostředku TASER. V neposlední řadě bude workshop sloužit k vzájemnému předávání zkušeností směřujících k efektivnímu využití výcvikových metod a forem, které přispívají k profesionalizaci a vycvičenosti policistů. Jeho součástí bude i vycestování do okolních a donorských států za účelem zmapování podmínek průběžného výcviku s cílem přenesení dobré praxe do prostředí Policie ČR.

Aktivita s názvem Detekce podezřelého chování (behaviorální analýza), bezpečnostní interview (profilace osob)” detekce podezřelého chování a bezpečnostní interview, což jsou účinné a v mnoha státech již aplikované nástroje určené k prevenci teroristických a jiných závažných násilných útoků. Díky nim je možné odhalit útočníka a zabránit tak spáchání připravovaného útoku. Školení, které je ke správné aplikaci těchto metod určené, bude zaměřeno zejména na policisty pořádkové policie, kteří vykonávají službu v místech, které jsou označovány jako tzv. měkké cíle a které jsou v současnosti nejčastějším terčem teroristických a jiných závažných násilných útoků.

Zkušenosti získané v rámci připravovaných aktivit budou následně implementovány do dílčích metodik a postupů jednotlivých druhů výcviku (střelecká příprava, taktická příprava, kondiční příprava, atd.). Po implementaci nových poznatků do praxe budou tyto nové prvky předávány policistům ve výkonu služby při výcviku během pravidelné služební přípravy.

Zajímavou a jistě potřebnou bude také odborná publikace s tématikou „Dodržování lidských práv v souvislosti s omezováním osobní svobody příslušníky Policie ČR“, která bude řešit dodržování lidských práv v souvislosti s omezováním osobní svobody v kontextu s jednotlivými ústavními a zákonnými požadavky pro všechny typy omezení na osobní svobodě prováděné příslušníky Policie ČR. Na českém knižním trhu neexistuje odborná publikace zabývající se podobnou problematikou. Lze tedy očekávat její přínos nejen pro příslušníky a zaměstnance Policie ČR, ale také pro odbornou veřejnost. Publikace, jejímž cílem je posílení dodržování základních práv osob omezených na svobodě příslušníky Policie České republiky, by měla být distribuována jednak na jednotlivé organizační články policie a jednak by měla být dostupná i v elektronické verzi.

Veškeré aktivity připravované v rámci Norských fondů 3 směřují ke zkvalitnění policejních činností a zvýšení kompetencí v boji proti závažnému organizovanému zločinu.

ENGLISH VERSION

pplk. Mgr. Ivana Ježková, publicistka projektu

vytisknout  e-mailem