Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Kriminalita a bezpečnostní situace v kraji za loňský rok

KRAJ – Objasněno více daňových deliktů, loupeží či krádeží aut. 

V celé České republice se vloni oproti roku 2018 zvýšila o 3,5 procenta registrovaná trestná činnost. „I přes navýšení registrované trestné činnosti v celé republice promítající se dílem i do našich krajských statistik se podařilo navýšit procentuální objasněnost například u loupeží, krádeží vozidel či u daňových deliktů. I v našem kraji za meziročním zvýšením evidovaných trestných činů stojí samostatná vyhledávací činnost policistů, což je naplňováním jedné z hlavních priorit Policie ČR,“ hodnotí uplynulý rok brig. gen. Ing. Petr Petřík, ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje. V Královéhradeckém kraji bylo vloni spácháno 7 132 trestných činů, z nichž jich bylo 61,61 % objasněno.

V uplynulém roce se například podařilo objasnit sérii krádeží vloupáním, což měl mít na svědomí muž, u nějž kriminalisté našli zhruba 700 předmětů, které mohly pocházet z trestné činnosti. Tu podle kriminalistů páchal na území hned několika krajů. Kriminalisté rovněž rozpletli významný počet trestných činů na úseku toxi, kdy například 8. října 2019 odhalili v jedné chalup na Trutnovsku rozsáhlou pěstírnu konopí. V červnu loňského roku odhalili královéhradečtí krajští kriminalisté na Hodonínsku kvalitní varnu pervitinu, která měla vyprodukovat až 2,5 kg nebezpečné drogy. Za zmínku stojí důkladná a náročná práce policistů, kteří na loňském festivalu Hip Hop Kemp odhalili na 184 drogových deliktů

Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje se chce letos kromě jiného zaměřit na odhalování trestné činnosti v oblasti drogové problematiky, ale také na boj s kyberkriminalitou, na výkon a výcvik prvosledových hlídek se zaměřením  na ochranu měkkých cílů či například na viditelný dohled nad silničním provozem.

Co se týká oblasti dopravy, eviduje Policie ČR v Královéhradeckém kraji 5 191 dopravních nehod za rok 2019, při nichž vyhaslo 48 lidských životů. Nejvíce lidských životů vyhaslo při dopravních nehodách v roce 2012, kdy při nich zemřelo 57 osob. Nejčastěji se opakující příčinou tragických dopravních nehod byl v uplynulém roce nesprávný způsob jízdy, rychlost či nedání přednosti. Nejtragičtější následky měla dopravní nehoda v podobě čtyř usmrcených osob, která se udála 14. července 2019 na železničním přejezdu v Černožicích. „Dopravní policisté v loňském roce strávili v přímém výkonu služby na silnicích Královéhradeckého kraje celkem 166 370 hodin. Řidiči je mohli na území kraje potkat na více než 30 dopravně bezpečnostních akcích. Vzhledem k přetrvávající nekázni řidičů a zejména s ohledem na bilanci uplynulého roku se hodláme v letošním roce s vyšším důrazem zaměřit na řidiče, chodce či cyklisty. Akce nejen preventivního, ale i kontrolního charakteru budou v hojném počtu probíhat v celém kraji, na různých místech a v různých časech s cílem maximálně eliminovat počty dopravních nehod a jejich následky. Chceme působit na řidiče v duchu uvědomění si následků svého nezodpovědného chování,“ říká plk. Ing. Petr Dušek, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje. 

por. Ing. Magdaléna Vlčková, MBA
22. ledna 2020
 

vytisknout  e-mailem