Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Zloději diamantů za mřížemi

Rok a půl trvalo pátrání po zlodějích cenných šperků. Nakonec je kriminalisté z jedničky před soud dostali. 

Ke krádeži diamantů v celkové hodnotě přes osm set tisíc korun došlo třiadvacátého září 2017 v jedné z prodejen v Pařížské ulici.

Do té toho dne vstoupil nedlouho po poledni pár zjevně zahraničních turistů. Muž rovnou požádal obsluhu, aby mu ukázala vystavené diamanty. Při tom se na oko tvářil tak, že chce šperk koupit na „tajňáka“, aby si toho nevšimla jeho partnerka. Tím strhl pozornost personálu na svou osobu.

Toho mužova souputnice využila a vstoupila do zázemí prodejny, odkud ve vteřině odcizila dva diamanty i s certifikáty. Neprodleně poté, co žena takto nakoupila za pět prstů, odešla z prodejny i s partnerem neznámo kam.

Jakmile prodavačky zjistily ztrátu cenných šperků, zalarmovaly policii. Případ si tehdy okamžitě převzali do své kompetence kriminalisté třetího oddělení prvního policejního obvodu. Těm se sice během několika málo dní podařilo zjistit totožnost obou hlavních aktérů, nicméně i tak bylo v danou chvíli pozdě.

Jak se totiž ukázalo, hledaný pár okamžitě po krádeži sedl na letadlo a odcestoval z České republiky. Ani tento fakt ale nezabránil kriminalistům případ objasnit a pachatele dostat před soud.

Pomocí mezinárodní policejní spolupráce informovali kriminalisté prvního policejního obvodu o pátrání po dvojici hledaných všechny policejní sbory napříč celou Evropou. Policistům ostatních států se tak dostala informace nejen o hledaných, ale také o modu operandy, tedy způsobu, jakým hledaní diamanty odcizili. Navíc na hledanou dvojici vydali detektivové i evropský zatýkací rozkaz.

Jelikož byli kriminalisté třetího oddělení prvního policejního obvodu de facto první, komu se hledanou dvojici podařilo ztotožnit, byly tyto konkrétní informace ve výsledku stěžejní pro to, že se nenechavce podařilo vypátrat, zadržet a posléze i odsoudit v Belgii, kde se dopouštěli totožné trestné činnosti. Po vyřčení rozsudku tamní justicí byli oba hledaní (60, 63) přibližně v polovině dubna vydáni k trestnímu stíhání do České republiky.

Zde v tuto chvíli čekají na soudní jednání ve vazbě, kdy jim za trestný čin krádež hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až na osm let.

por. Mgr. Tomáš Hulan 24. 4. 2019

vytisknout  e-mailem