Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Cyklisté, na alkohol pozor!

JABLONEC N./NISOU - Alkohol před jízdou se vymstil cyklistce, která v neděli 5. srpna 2018 odpoledne havarovala v ulici Ivana Olbrachta. Z nehody vyvázla s lehkým zraněním. 

Člověk, který sedne na kolo, se automaticky stává účastníkem silničního provozu. A jako takový musí dodržovat příslušné předpisy stejně jako řidiči motorových vozidel. Jedním z nejdůležitějších pravidel při jízdě na kole je zákaz pití alkoholu. Je jisté, že horké teplé počasí svádí k tomu, aby cyklisté dodržovali pravidelný pitný režim. Ale pokud zvolí cyklisté variantu v podobě alkoholických nápojů, nemůsí jejich jízda dopadnout dobře. 

Příkladem toho je havárie cyklistky, která se stala v neděli 5. srpna 2018 v odpoledních hodinách v ulici Ivana Olbrachta v Jablonci nad Nisou. Mladá žena dostala na rovném úseku vozovky smyk a u nákupního domu Penny Market upadla s kolem na vozovku. Při nehodě utrpěla naštěstí pouze lehké zranění, se kterým skončila na ošetření v jablonecké nemocnici. Policisté provedli u mladé ženy orientační dechovou zkoušku na alkohol přístrojem Dräger, která však byla pozitivní. Naměřená hodnota činila přes 1,3 promile. I opakovaná zkouška nedopadla o moc lépe. Žena se policistům doznala, že si před jízdou dala na slunci dvě piva. Na jízdním kole vznikla předběžná škoda ve výši 4 tisíce korun.

Zatímco řidičům motorových vozidel, kteří se pod vlivem alkoholu dopustí přestupku, hrozí, že přijdou o řidičský průkaz, v případě cyklisty je situace jiná. Cyklista při spáchání přestupku nemůže přijít ani o body, ani o řidičský průkaz. Vystavuje se ale pokutě.

Pokuty za jízdu na kole pod vlivem alkoholu jsou přitom poměrně vysoké. Pokud nadýchají do 1 promile, pokuta může dosáhnout výše 25 tisíc, nad jednu promile potom hrozí pokuta až 50 tisíc korun. 
 

7. 8. 2018
por. Bc. Vladimíra Šrýtrová
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí 

vytisknout  e-mailem