Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Obvinění za vystavování prázdných osvědčení

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) v těchto dnech obvinili skupinu 12 osob v souvislosti s vystavováním rostlinolékařských osvědčení k zásilkám květin a ovoce vyvážených do zemí Ruské federace a Běloruska. 

Ze zajištěného důkazního materiálu vyplývá, že část obviněných (zaměstnanci Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského - ÚKZÚZ) měla po vzájemné dohodě s dalšími osobami vydávat na zboží rostlinného původu směřujícího do zemí Ruské federace a Běloruska prázdná rostlinolékařská osvědčení bez jakéhokoli bližšího popisu zboží. Tato osvědčení měla být opatřená pouze podpisem příslušného inspektora a otiskem kulatého úředního razítka, aniž by z jejich strany byla prováděna zákonná kontrola.

Díky dalším obviněným osobám pak tato neúplná rostlinolékařská osvědčení byla vyplněna údaji o vyváženém zboží a následně prostřednictvím dalších osob a přepravních zásilkových služeb putovala do Polska a Litvy. V těchto státech pak měla být osvědčení přiřazována k jednotlivým rostlinným zásilkám přepravovaných kamionovou nebo leteckou dopravou do zemí Ruské federace či Běloruska.

Operativně pátracími prostředky se podařilo zadokumentovat, že v některých případech jednotliví úředníci ÚKZÚZ za vystavení prázdných rostlinolékařských osvědčení opatřených pouze jejich podpisem a otiskem kulatého úředního razítka měli převzít úplatek v podobě finanční hotovosti. Výše takto nelegálně získaných prostředků je dosud předmětem vyšetřování.

Trestní stíhání je zahájeno pro trestné činy "zneužití pravomoci úřední osoby", "padělání a pozměnění veřejné listiny", "přijetí úplatku" a "podplacení".

Věc dozoruje Okresní státní zastupitelství v Tachově. Trestní stíhání je vedeno na svobodě.


plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV
19. dubna 2017

vytisknout  e-mailem