Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Obvinění za téměř miliardový podvod

Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK) v minulém týdnu obvinili čtyři osoby v souvislosti s neoprávněným vydáním licence na výrobu elektrické energie z fotovoltaických zdrojů.  

V prosinci 2010 vydal Energetický regulační úřad (ERÚ) provozovateli jihomoravské solární elektrárny licenci na výrobu elektřiny na dobu 25 let. Kriminalisté ÚOKFK však zjistili, že v této době nebyla elektrárna zcela dokončena a k vydání licence tedy mělo dojít nezákonným způsobem.

Ve věci jsou stíháni stavbyvedoucí firmy, která elektrárnu postavila a zástupce společnosti, která měla zajistit bezproblémovou realizaci stavebních prací, vydání kolaudačního souhlasu a řádné uvedení díla do provozu. Dalším obviněným je revizní technik, který měl v listopadu 2010 vypracovat nepravdivou revizní zprávu, že zařízení je schopno provozu. Tyto osoby jsou stíhány pro trestný čin podvodu. Posledním obviněným je bývalý pracovník příslušného stavebního úřadu, který v listopadu 2010 provedl kontrolní prohlídky elektrárny a měl vydat kolaudační souhlas nutný pro řízení o vydání licence ERÚ. Tato osoba je stíhána pro trestný čin maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

Podle našich závěrů uvedená fotovoltaická elektrárna nesplnila podmínky pro získání licence, tato licence tedy neměla být vydána a nemělo dojít k připojení výrobny k distribuční soustavě. Způsobená škoda měla dosáhnout cca 970 milionů korun, což je vyplacená částka za vyrobenou elektřinu do září 2015. V průběhu dvacetileté garantované výkupní ceny tak mělo dojít k celkovému neoprávněnému obohacení ve výši přesahující 3,87 miliardy korun.

V případě pravomocného rozsudku hrozí osobám obviněným z trestného činu podvodu trest odnětí svobody až na 10 let. Muži obviněnému z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti hrozí v případě pravomocného rozsudku trest odnětí svobody až na 5 let.

Trestní stíhání všech osob je vedeno na svobodě. Věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

 

pplk. Mgr. Jaroslav Ibehej
ÚOKFK SKPV
7. března 2016

vytisknout  e-mailem