Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Čtyřnozí příslušníci v příhraničí

MS kraj - čeští a polští psovodi spolupracují v rámci europrojektu  

čtyřnozí příslušníci III.jpgKrajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje realizuje v současné době, v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007 – 2013, projekt s názvem „Čtyřnozí příslušníci pro bezpečnost příhraničí“, který je spolufinancován Evropskou unií v rámci Fondu mikroprojektů v Euroregionu Silesia. Projekt je realizován společně policisty Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a Komendy Wojewódzkej Policji w Katowicach.

čtyřnozí příslušníci II.JPGCílem projektu na obou stranách hranice je posílení akceschopnosti psovodů v příhraniční během pátracích akcí, při narušení veřejného pořádku, vyhledávání drog, zajišťování pachových stop u případů trestné činnosti, mravnostní trestné činnosti, trestné činnosti páchané na seniorech, trestné činnosti spojené s použitím nástražného výbušného systému apod. Cílem projektu je také vzájemná výměna zkušeností za pomoci využití speciálních technických prostředků pořízených v rámci projektu, a to speciální vyhledávací sady, transportních postrojů pro psy k umístění pod vrtulník, přepravních klecí pro psy, speciálních svítících obojků pro psy a GPS navigací pro policisty. Během realizace společných setkání a cvičení policistů ČR a PR dochází také k odstranění jazykové bariéry při výkonu služby a výměně informací o odlišnostech v oblasti legislativy obou partnerů.

čtyřnozí příslušníci I.JPGVe dnech 4. - 6. listopadu 2014 se uskutečnilo v Jánských Koupelích, v okrese Opava, společné cvičení psovodů Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, KWP Katowice, Hasičského záchranného útvaru Hlučín a Horské služby Beskydy. První den cvičení byl věnován odborným přednáškám. O své bohaté dlouholeté zkušenosti se s účastníky podělili pan Jiří Ščuka a kpt. Ing. Vladimír Makeš z královehradecké policie. Zástupce firmy GINA software představil nový lokalizační systém, který v budoucnu pomůže při organizaci pátracích akcí za pomocí služebních psů.

Během praktické části cvičení byly nastoleny podmínky blízké faktickému výkonu služby. Akce byla zaměřena zejména na problematiku pátrání po pohřešovaných osobách v rozsáhlém terénu za pomocí služebních psů s využitím speciální vyhledávací sady - lokalizačního monitorovacího systému GINA, pořízeného v rámci projektu. Cílem bylo prověřit možnost vzájemné spolupráce při řešení bezpečnostní situace v oblasti pátrání po pohřešovaných osobách. Společné akce se zúčastnilo celkem 35 policistů se služebními psy, z toho 10 z Polské republiky. Psovodi prohledali desítky hektarů lesního porostu, aby našli sedm figurantů imitujících pohřešované osoby.

Toto cvičení prověřilo koordinaci mezi zúčastněnými složkami a efektivitu nasazení služebních psů při pátrání po pohřešovaných a hledaných osobách z hlediska velké rozlohy prohledávaného prostoru.

logo_01.png
 

 

 

por. Mgr. Per Svoboda, Bc. Hana Kuchárová
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
11. 11. 2014

 

vytisknout  e-mailem