Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Na bezpečí cyklistů i chodců dohlédnou policisté

KRAJ - Pozor na sníženou viditelnost s nástupem podzimu! 


Policisté a policistky z Preventivně informačního oddělení společně s dalšími uniformovanými policisty a zástupci BESIP budou v těchto dnech dohlížet na dodržování zásad bezpečného chování v silničním provozu ze strany chodců a cyklistů.  

Stejně jako v minulosti se do akce zapojí naši policisté na všech jednotlivých územních odborech v rámci celého kraje. Při kontaktu s oslovenými chodci a cyklisty budou poskytovat rady o správném chování na ulici (zejména s příchodem podzimu a s tím související sníženou viditelností), zájemci se rovněž dozví, jaká například zvolit opatření k zajištění  bezpečnosti v silničním provozu nebo jak předcházet komplikacím v dopravě. Součástí bude i prevence zaměřená proti krádežím jízdních kol.

Na akcích lidé obdrží také tematicky zaměřené materiály. Pro cyklisty jsou připraveny opět blikačky na jízdní kolo, cyklistické desatero, pro malé chodce například reflexní vestičky a různé letáky.

 

CYKLISTICKÉ DESATERO:

1.    Dbejte na stav kola a jeho výbavu
Používejte odpovídající velikost kola, mějte kolo funkční a seřízené s důrazem na brzdy, reflexní prvky, přední bílé a zadní červené odrazky a světla (blikačky), zvonek, vhodné je mít nářadí a rezervní duši. Zejména v provozu a při rychlejší jízdě používejte přilbu (do 18 let věku je povinná vždy) a ochranné brýle (proti slunci a hmyzu). Nezapomínejte na vhodný pitný režim.

2.    Snažte se vidět a být viděni
Vizuální kontakt výrazně snižuje riziko kolize – proto mějte na sobě a na kole reflexní prvky a přinejmenším za snížené viditelnosti buďte vždy osvětlení vpředu i vzadu.

3.    Vyhněte se alkoholu a omamným látkám
Alkohol a omamné látky neužívejte před jízdou, ale ani během ní. Jízdou pod vlivem alkoholu či omamných látek ohrožujete sebe i ostatní. V případě postihu je na Vás pohlíženo stejně jako na řidiče motorového vozidla.

4.    Vydejte se jen na cestu, kterou zvládnete
Trasu, na kterou se vydáváte, volte podle svých zkušeností a možností. Snažte se vyhnout komunikacím silně zatíženým automobily, na provoz si zvykejte postupně. Nezapomínejte, že chodník je pouze pro chodce – s výjimkou dětských cyklistů ve věku do deseti let. V maximální míře využívejte vyznačené cyklopruhy, koridory a stezky.

5.    Buďte ohleduplní a předvídaví
Chovejte se k ostatním tak, jak chcete, aby se chovali ostatní k vám. Nespoléhejte se však na své okolí a předpokládejte, že všichni kolem vás mohou kdykoli chybovat. A také že cesta před vámi nemusí být volně průjezdná – nevjíždějte proto bezhlavě tam, kam nevidíte. Dejte si pozor na přijíždějící a předjíždějící vozidla.

6.    Komunikujte s okolím
V případě jakékoliv změny směru dávejte včas znamení paží, obzvlášť při odbočování vlevo a ujistěte se, že jej ostatní zaregistrovali, teprve potom proveďte potřebnou změnu. Sledujte stav vozovky, koleje, příčné prahy či mříže kanálů a případě potřeby se jim včas vyhýbejte, vždy však s ohledem na bezpečnost vlastní i ostatních. Používejte všechny smysly – vyvarujte se poslechu hlasité hudby či telefonování a psaní sms za jízdy, protože výrazně omezují vaši soustředěnost a kontakt s okolím.

7.    Jezděte při pravém okraji a s rozestupy
Ve vozovce i na stezce jezděte vpravo, přitom ale dodržujte bezpečný odstup od překážek, zejména od parkujících automobilů. Dejte si pozor na vozidla, která zastavila, nebo zastavují, především na vystupující - otevřené dveře. Při jízdě ve skupině jezděte za sebou s dostatečnými rozestupy a ve velké skupině se rozdělte na několik menších.

8.    Dávejte pozor na mrtvé úhly
Především řidič rozměrnějšího vozidla (autobus, nákladní vozidlo), které začíná odbočovat nebo třeba vyjíždět ze zastávky, kvůli mrtvému úhlu ve zpětném zrcátku prakticky nemá šanci cyklistu vedle svého vozidla vidět. Proto nepodjíždějte odbočující vozidla a neobjíždějte zleva vozidlo, které signalizuje, že se rozjede. Nezapomínejte také, že rozměrnější vozidla při zatáčení vybočují do stran.

9.    Kolo zamykejte s rozmyslem
Bytelným zámkem připoutejte kolo k pevnému objektu a na dobře viditelném místě, a to současně za rám a alespoň přední kolo (zadní se hůře demontuje).

10.   Kolizi se zraněním nahlaste
Pokud dojde ke kolizi se zraněním nebo podezřením na zranění, okamžitě ji telefonicky nahlaste. Přivolejte na místo Policii ČR (tel. 158), v případě závažnějšího zranění také záchrannou službu (tel. 155), kde v případě potřeby dostanete také instrukce pro nejnutnější pomoc zraněným.

čtěte také: Rady pro cyklisty
                  Prevence v dopravě
                  "Cyklistické desatero" (loňská preventivní akce)
                  "Preventivní aktivity v roce 2012" (KŘP Khk)

por. Mgr. Lenka Burýšková
Zveřejněno: 11. 9. 2012 ve 13:30
Odkazy do noveho okna

Cyklistické desatero

Cyklistické desatero 

Detailní náhled

Cyklistické desatero

Cyklistické desatero 

Detailní náhled

materiály_chodci a cyklisté

materiály_chodci a cyklisté 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem