Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Oddělení psychologických služeb

  Odbor psychologických služeb Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje:
  •  se podílí na personálním výběru zjišťováním osobnostní způsobilosti, prováděním psychologických vyšetření v rámci výběrových řízení a spoluprací s výběrovými komisemi.
  • vytváří normy pro psychodiagnostická vyšetření, zavádí metody personálního výběru, vytváří psychologické profily při obsazování služebních a pracovních míst.
  • zajišťuje poskytování psychologické péče pro policisty a zaměstnance, zejména formou konzultace, poradenství, preventivní psychologické péče a krizové intervence.
  • provádí přednášky, výcviky a semináře v komunikaci, sociálních dovednostech, schopnosti lépe zvládat konflikty a vzdělávání středního managementu.
  • poskytuje psychologickou pomoc osobám z řad veřejnosti, které se staly obětí trestné činnosti, mimořádné události většího rozsahu, dopravní nehody atd., poskytuje krizovou intervenci v rodinách pohřešovaných, zejména pohřešovaných dětí.
  • spolupracuje s organizačními články krajského ředitelství podle jejich požadavků a potřeb, zejména poskytuje odbornou podporu službě kriminální policie a vyšetřování při provádění výslechů a profilování pachatelů a asistuje krajské pořádkové jednotce při nasazení jejích členů v situacích, které by mohly vyžadovat krizovou intervenci.
  • v případě potřeby asistuje členům antikonfliktních týmů či vyjednavačům a při sdělování nepříjemných zpráv či v jiných obtížných komunikačních situacích.
  • spolupracuje s dalšími psychologickými pracovišti policie, s týmy posttraumatické intervenční péče, s týmem anonymní telefonní linky pomoci v krizi, s psychology bezpečnostních sborů při pomoci obětem mimořádných událostí většího rozsahu a s institucemi mimo policii při zajištění návazné psychologické péče. 

      Činnost policejního psychologa

     Psycholog bývá mezi prvními lidmi, které budoucí policista coby uchazeč o tuto práci potká, a to v rámci psychologického vyšetření při zjišťování osobnostní způsobilosti k výkonu služby. Práce policejních psychologů bývá často neprávem spojována pouze s personálním výběrem. Záběr jejich působnosti je mnohem větší, podstatnou součást totiž tvoří také psychologická péče o policisty (případně i o jejich rodinné příslušníky a blízké). Snahou jak personalistů, tak policejních psychologů je vybrat k policii takévé lidi, kteří splňují náročná kritéria týkající se psychické odolnosti a stability. Výkon policejní práce je náročný, a je tedy nutné o psychickou pohodu přislušníků pečovat, každému se totiž může stát, že se dostane v životě do situace, kdy mu bude těžko a bude potřebovat podat pomocnou ruku.

.

vytisknout  e-mailem