Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Speciální pořádková jednotka

Zbrusu nová speciální pořádková jednotka Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje se představuje! 

        Rok 2011 přinesl i zřízení nové speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Policisté speciální jednotky jsou nasazováni v případech mimořádných událostí – živelných pohrom, katastrof, průmyslových havárií. Nicméně podílejí se také na pátracích akcích  nebo zakročují při sportovních akcích (fotbalových utkáních apod.). Ovšem zapomenout nelze ani na jejich další úkoly, chrání bezpečnost osob a majetku, spolupůsobí při zajišťování veřejného pořádku, provádí bezprostřední opatření k jeho obnově, pokud byl závažným způsobem narušen, zajišťují ozbrojené doprovody. V minulosti byli policisté, nyní zařazení v této jednotce, nasazeni také při záchranných pracích u vlakových neštěstí ve Studénce, Paskově, ale rovněž při povodních nebo při tzv. rizikových fotbalových utkáních.
       Naše speciální pořádková jednotka působí na teritoriu Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a pokud to vyžaduje bezpečnostní situace, působí též na dalších místech České republiky. Jednotka sice ještě „neoslavila“ ani měsíční existenci, nasazena však již byla na mnoha místech a absolvovala nejeden zákrok. Mimo teritorium Moravskoslezského kraje byla naše speciální pořádková jednotka nasazena již po týdnu své existence, konkrétněji 8.1.2011 k zákroku v Luhačovicích, kde docházelo k atakům fotbalových fanoušků.
       Pro úplnost se lze vrátit také trochu do historie. V letech 1993 až 1997 existovala na území severní Moravy stálá pořádková jednotka Policie ČR Správy Severomoravského kraje, poté v desetiletí od roku 2000 do roku 2010 to byla pořádková jednotka Policie ČR Správy Severomoravského a následně Moravskoslezského kraje. Každoročně byli tito policisté nasazeni do několika desítek bezpečnostních opatření (k zajištění veřejného pořádku při konaných pochodech, koncertech, fotbalových i hokejových utkáních), namátkou vzpomeňme bezpečnostní opatření z roku 2009 v Přerově (pochod ultrapravice), při němž bylo zadrženo, zajištěno či předvedeno 31 osob, nebo rok 2010 a fotbalová utkání FC Baník Ostrava s AC Sparta Praha či SK Slavia Praha. Při těchto dvou zákrocích policisté omezili na osobní svobodě víc než 300 osob. 
       Nově zřízená speciální pořádková jednotka Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje je nyní situována v prostorách frýdecko-místeckých kasáren, po vybudování nové výcvikové základny IZS ji čeká přesun do Ostravy. 
Policisté jednotky se specializují na různé činnosti, nalezneme mezi nimi dokumentaristy, „zdravotníky“, vůdce malých plavidel, „hasiče“ a mnohé další. Tito specialisté ale pracují také ve výškách, obsluhují speciální technické prostředky či dlouhé zbraně. Pro zákroky jsou řádně vycvičeni, absolvují pořádkovou, střeleckou, taktickou, kondiční, psychologickou i speciální přípravu. K zákrokům i zásahům jsou policisté vybaveni speciální technikou i zbraněmi. Zmíníme například motorový člun, raft, lezeckou výstroj, či nové taktické vesty s tzv. Molle vazbou, ale též vozidla, vodní stříkač, mobilní kontaktní a komunikační centrum apod. V čele speciální pořádkové jednotky stojí zkušený specialista mjr. Mgr. Robert Kuhn, který vedl záchranné práce i mnohé zákroky již nesčetněkrát.
       Velký dík však patří Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje, který daroval moravskoslezským policistům speciální techniku k zákrokům i záchranným pracím. Díky Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje mohou moravskoslezští policisté začít používat při své práci defibrilátory nebo nejnovější radarové měřiče v České republice.

„První nasazení pořádkové jednotky“

      V prvních hodinách třetího dne nového roku 2011 byla speciální pořádková jednotka Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje nasazena k prvnímu individuálnímu zákroku - zadržení muže, podezřelého ze závažného zločinu. K samotnému zákroku bylo zapotřebí většího množství policistů, neboť podezřelý se nacházel v domě s dvěmi přístupovými či ochozími trasami a vzhledem ke skutečnosti, že muž měl zadržovat v bytě oběť, 27letou ženu, byla taktika i specialisté pro věc zásadní. Prověřování věci vedli ostravští kriminalisté, ve vhodně zvoleném okamžiku bylo přistoupeno k zákroku, při něm byl muž zadržen v jednom z ostravských bytů. Ženu, kterou měl muž omezovat, policisté převezli k ošetření do nemocnice.
       Později zahájil ostravský policejní komisař trestní stíhání 33letého muže pro zločin vydírání, přečiny nebezpečného vyhrožování, omezování osobní svobody a porušování domovní svobody. Soudce vzal obviněného do vazby. Muži hrozí trest odnětí svobody od dvou do osmi let.
K protiprávnímu jednání mělo docházet minimálně od října do 3.1.2011, kdy byl muž zadržen. Poté, co se žena s mužem po krátkém vztahu rozešla, měl ji muž opakovaně vyhrožovat zbitím i újmou na zdraví (vybitím zubů, pobodáním) či ostříháním vlasů. Žena měla žít ve strachu, neboť muž měl výhružky zopakovat i několikrát denně. Výhružky měly gradovat, muž měl ženu přinutit i k nastoupení do auta, kdy měl vůz uzamknout, ženu bít, zmocnit se jejího telefonu, který měl následně při jízdě vyhodit z auta. Po projížďce a bití měl ženu přinutit odejít do bytu, který měl rovněž zamknout a ženu opět bít. Z domu měl poškozenou pustit až následný den. Situace se měla ještě jednou opakovat, podruhé měl muž z uzamčeného bytu vyhodit boty oběti. Žena ataky neoznámila. Způsobené hematomy si poškozená neměla nechat ošetřit. Atak vůči ženě vyvrcholil na počátku nového roku. Muž měl vyrazit uzamčené vstupní dveře bytu mladé ženy a vybaven tyčí, dlouhou několik desítek cm, měl ženu uhodit, odvléci do venku zaparkovaného vozu.     
       Následně měl muž vozidlo uzamknout, ženu bít pěstmi do obličeje, hlavy, rukou, nohou, hrudníku i břicha, poškozené měl také nadávat. K výhružkám měl muž užít též nůž, strhnout ji i náušnice a vyhodit je z auta. Po projížďce měl ženu přinutit odejít do bytu, kde jí měl nařídit, aby se svlékla a její ošacení měl pak rozřezat.  Byt měl muž uzamknout. I v bytě měly ataky pokračovat, například měl muž ženě vylít několikrát do obličeje vodu. Následně byl muž zadržen policisty speciální pořádkové jednotky, poškozená byla převezena k lékaři. Doba léčení způsobených zranění není dosud stanovena. Při ohledání místa činu bylo nalezeno rozstříhané dámské ošacení, stejně jako předmětná tyč ve vozidle.


por. Bc. Gabriela Holčáková
komisařka     

Policisté byli za svou práci oceněni

     Při této slavnostní příležitosti obdrželo deset moravskoslezských policistů, převážně ze speciální pořádkové jednotky, medaili ředitele Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje za dlouhodobé plnění úkolů nad rámec svých služebních a pracovních povinností - a většinou také pro svůj osobní přínos jednotce ve spojení s dlouhodobou službou v předchozí pořádkové jednotce. Ocenění předal krajský ředitel plk. Mgr. Tomáš Tuhý a policejní prezident v zastoupení náměstek policejního prezidenta pro ekonomiku plk. Ing. Bc. Jiří Novák.
Plukovník Novák a plukovník Tuhý předali i další ocenění. Ředitel služby pořádkové policie plk. Mgr. Petr Sehnoutka, pro kterého je dle jeho slov SPJ srdeční záležitostí, obdržel medaili ředitele Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje za aktivní spolupráci při tvorbě jednotlivých koncepčních oblastí činnosti krajského ředitelství (zejména v oblasti vzniku SPJ) a zástupce hejtmanství Moravskoslezského kraje pan Tomáš Hanzel převzal Poděkování plukovníka Tuhého krajskému úřadu Moravskoslezského kraje za přínos a aktivní spolupráci s Krajským ředitelstvím policie Moravskoslezského kraje při přípravě vzniku speciální pořádkové jednotky. 

por. Mgr. Soňa Štětínská
komisařka
20. 1. 2011 

Fotogalerie ZDE

vytisknout  e-mailem