Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

20 let Policie České republiky

Policie České republiky si v roce 2011 připomíná 20. výročí svého vzniku. Na tomto místě budeme postupně každý měsíc představovat významné události z její historie.  

Významné události měsíce prosince 1991 - 2011
1. prosince 2006 východočeští kriminalisté zadrželi Petra Z., bývalého ošetřovatele anesteziologicko-resuscitačního oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě, a postupně ho obvinili ze série vražd pacientů. Vyšetřování prokázalo, že od května do září téhož roku svévolně podával svým obětem heparin, medikament ovlivňující srážlivost krve, a záměrně jim tak způsoboval závažné zdravotní komplikace. Krajský soud v Hradci Králové ho za 7 vražd a 10 pokusů vraždy poslal do vězení na doživotí.
12 - 01.png
1. prosince 2007 došlo k největší krádeži v dějinách České republiky. Z budovy střediska zpracování finanční hotovosti bezpečnostní agentury G4S v Praze na Žižkově zmizelo více než 560 miliónů korun. Téhož dne zmizel také zaměstnanec agentury František Procházka. Vyšetřování dospělo k závěru, že právě on vynesl peníze z budovy střediska. Obvodní soud pro Prahu 3 vydal příkaz k jeho zatčení a policie vyhlásila po hledaném mezinárodní pátrání. František Procházka je trestně stíhán jako uprchlý.
12 - 02.png
1. prosince 2010 Krajský soud v Českých Budějovicích vynesl rozsudek ve věci dvou vražd mladých žen a uložil doživotní trest odnětí svobody Jaroslavu S. Na základě policií shromážděných důkazů ho usvědčil, že v lednu 2003 uškrtil svou pětadvacetiletou přítelkyni, jejíž tělo se našlo v českobudějovickém lesoparku Stromovka, a v dubnu 2004 stejným způsobem usmrtil šestnáctiletou studentku, jejíž tělo bylo nalezeno na okraji města u řeky Malše. Vraždami řešil své problémy v partnerských vztazích.
12 - 03.png
3. prosince 2009 Krajský soud v Plzni uložil Vojtěchu J. trest odnětí svobody v trvání 6 let za to, že 4. února 2008 v budově polikliniky v Sokolově se zbraní v ruce přepadl vězeňskou eskortu a umožnil útěk vězni Pavlu N. Odsouzený, který si odpykával trest ve věznici v Kynšperku n. O. a vyžádal si lékařské ošetření, byl jeho intimním přítelem. Policie vyhlásila po uprchlících celostátní i mezinárodní pátrání. Vojtěcha J. dopadla 9. srpna 2009 na Kladensku a Pavla N. 21. dubna 2010 v Olomouci.
12 - 04.png
6. prosince 1998 dva lupiči přepadli pobočku České pošty v Olomouci u hlavního nádraží. Spoutali přítomné zaměstnance a odnesli peněžní vaky s obsahem asi 20 miliónů korun v hotovosti. Kriminalisté zjistili, že pachatelé vnikli do budovy okénkem záchodu z prostoru sousední železniční stanice, a prokázali, že měli další dva společníky. Jeden fungoval jako řidič a druhý, bývalý zaměstnanec pošty, poskytl plánek budovy. Vrchní soud v Olomouci vyměřil čtveřici tresty odnětí svobody od 10 do 12 let.
12 - 05.png
8. prosince 2000 příslušníci Útvaru rychlého nasazení dopadli v Praze na sídlišti Velká Ohrada Jiřího K., který 29. října téhož roku uprchl z věznice Mírov. Jiří K. odsouzený za dvojnásobnou vraždu k trestu odnětí svobody na doživotí přepiloval mříž v okně své cely a překonal vězeňské hradby pomocí lan spletených z prostěradel a povlečení. Kriminalisté vypátrali jeho úkryt v bytě manželky Ludvíka Č., jednoho z tzv. „orlických vrahů“, který si svůj doživotní trest odpykával rovněž na Mírově.
12 - 06.png
9. prosince 1995 policejní zásahová jednotka v obci Chlustina na Berounsku zadržela Fehima H., podezřelého ze znásilnění, a jeho syna Fatmira. Oba muži se zdržovali v rekreačním domku, při zákroku se postavili policistům na ozbrojený odpor a dva z nich postřelili. Sám Fehim H. utrpěl při přestřelce těžká zranění. Tatáž dvojice znovu napadla policisty střelbou v červnu 1998 u Letkova na Plzeňsku a jednoho z nich zastřelila. Soud poslal Fehima H. do vězení na 25 a jeho syna Fatmira na 14 let.
12 - 07.png
11. prosince 2003 Vrchní soud v Praze vynesl rozsudek nad cizincem trvale žijícím v České republice za vydírání české pobočky firmy Coca Cola. Vyděrač komunikoval s vedením pobočky e-maily, opakovaně vyhrožoval otrávením jejích výrobků a požadoval peníze. Poprvé se ozval v lednu 2003 a postupně zvyšoval své požadavky ze 2 až na 10 miliónů korun. Hrozil, že informuje média a způsobí tak firmě značné ztráty. Kriminalisté ho odhalili v dubnu téhož roku a soud mu vyměřil 6 let odnětí svobody.
12 - 08.png
12. prosince 2008 si Kriminalistický ústav Praha připomněl 50. výročí svého založení. Pracovníci tohoto nejstaršího existujícího policejního útvaru s celostátní působností napomohli svými expertizami k odhalení a usvědčení dlouhé řady pachatelů nejzávažnějších zločinů. Ústav se specializuje na kriminalisticko-technickou a znaleckou činnost v oborech kriminalistiky, písmoznalectví, elektrotechniky, chemie a strojírenství. Působí zároveň jako vědeckovýzkumné a metodické pracoviště Policie ČR.
12 - 09.png
14. prosince 2007 skupina ozbrojených pachatelů přepadla pobočku Raiffeisen Bank v Chomutově. Lupiči se zmocnili více než 7 miliónů korun, jako rukojmí vzali pracovníka ochranky a z místa činu odjeli v ukradené dodávce. Na útěku vyhazovali na vozovku železné bodce a dýmovnice a stříleli na policejní vozy, aby je donutili zanechat pronásledování. V říjnu 2008 kriminalisté usvědčili z bankovní loupeže tři vojáky české armády. Soud jednomu z nich uložil 8 a dalším dvěma 12 let odnětí svobody.
12 - 10.png
16. prosince 1992 byla zřízena Národní ústředna Interpolu Praha. Mezinárodní organizace kriminální policie – Interpol zajišťuje mezinárodní policejní spolupráci v boji proti kriminalitě zejména formou výměny informací mezi členskými zeměmi. Československo patřilo v roce 1923 k zakládajícím členům Interpolu. V roce 1952 z organizace vystoupilo a v roce 1990 obnovilo členství. Národní ústředna Interpolu Praha zajišťuje plnění všech úkolů vyplývajících České republice z členství v této organizaci.
12 - 11.png
16. prosince 2009 došlo k loupežnému přepadení bankovní pobočky v Praze na sídlišti Novodvorská. Muž ozbrojený pistolí vyhrožoval odpálením nálože, kterou údajně uložil na toaletě, požadoval 3 milióny korun a vzal dvě pracovnice banky jako rukojmí. Policie obklíčila místo činu dřív, než je lupič stačil opustit. Vyjednala s ním nejprve propuštění jedné z rukojmích, pak výměnu druhé za policistku a při výměně ho zadržela. Během zákroku nikdo nebyl zraněn. Soud poslal lupiče do vězení na 8 let.
12 - 12.png
18. prosince 2003 František T. přepadl bankovní pobočku v Karmelitské ulici v Praze na Malé Straně a zmocnil se asi 90 000 korun. Při ústupu z místa činu střílel na policisty, kteří ho pronásledovali a nakonec zadrželi. Jen náhodou nikoho nezasáhl. Kriminalisté prokázali, že už 8. dubna téhož roku spáchal jinou bankovní loupež na Vítězném náměstí v Praze – Dejvicích. Tam zavraždil pracovníka ochranky a uloupil 124 000 korun. Vrchní soud v Praze mu vyměřil trest odnětí svobody v trvání 25 let.
12 - 13.png
18. prosince 2009 policejní hlídka v Olomouci pronásledovala pachatele krádeže osobního vozu. Zloděj se pokoušel ujet, potom však opustil ukradené auto a přesedl do vozu, který řídil jeho společník. Člen policejní hlídky naskočil za ním. Řidič se přesto rozjel a spolujezdec se za jízdy snažil vyhodit pronásledovatele ven. Policista v ohrožení života použil zbraň, řidiče zastřelil a spolujezdce zranil. Soud kvalifikoval jednání zloděje jako pokus vraždy a poslal ho do vězení na 14 a půl roku.
12 - 14.png
21. prosince 2002 byla do nadačního rejstříku zapsána Nadace policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni. Účelem zřízení této nadace je zlepšování životních podmínek policistů a hasičů těžce tělesně postižených následkem zranění, které utrpěli v souvislosti s výkonem služby, a rovněž dětí policistů a hasičů, kteří při výkonu služby zahynuli. K dosažení uvedeného cíle nadace shromažďuje finanční prostředky pocházející zejména z příspěvků, darů, veřejných sbírek nebo výtěžků benefičních akcí.
12 - 15.png
21. prosince 2007 Česká republika jako členská země Evropské unie vstoupila do schengenského prostoru a v této souvislosti byly zrušeny pravidelné kontroly na státních hranicích. Téhož dne služba cizinecké a pohraniční policie vypustila ze svého názvu slovo „pohraniční“. Tato služba je součástí Policie České republiky od 1. ledna 1993. Do její působnosti původně náležela ostraha státní hranice, cizinecká agenda, pasová kontrola na hraničních přechodech a také vydávání cestovních dokladů.
12 - 16.png
24. prosince 2007 pražský kriminalista Zdeněk Černý skončil službu a vydal se autem domů do Milovic, aby se svou rodinou oslavil Štědrý den. Cestou po silnici číslo 10 u Staré Boleslavi spatřil hromadnou dopravní nehodu. Zastavil, aby poskytl pomoc jejím účastníkům a zabránil dalším haváriím. Stačil označit nebezpečný úsek silnice výstražným trojúhelníkem a pak byl sražen dalším autem, jehož řidič nezvládl na zledovatělé vozovce řízení. Zemřel, když beze zbytku naplnil slova služebního slibu.
Pomník.png
28. prosince 2007 strážníci městské policie kontrolovali osádku osobního vozu odstaveného v opuštěném objektu kravína v osadě České Zlatníky na Mostecku. Při kontrole nalezli ve voze tělo pohřešovaného pětiletého Honzíka R., po kterém policie marně pátrala od srpna téhož roku. Kriminalisté prokázali, že dítě zavraždila jeho matka Antonie S. společně se svým přítelem Pavlem G., aby ho nemusela vydat otci, jak nařídil soud. Vrazi byli odsouzeni k trestům odnětí svobody v trvání 24 a 20 let.
12 - 18.png
31. prosince 1996 skončila první zbraňová amnestie od vzniku České republiky zahájená 1. března téhož roku, kdy vstoupil v účinnost nový zákon o střelných zbraních a střelivu. Zákon stanovil zánik trestnosti nedovoleného ozbrojování u osoby, která přechovává bez povolení zbraň podléhající registraci, jestliže tuto zbraň ve stanovené lhůtě dobrovolně předá do úschovy okresnímu ředitelství Policie České republiky. Během 10 měsíců lidé odevzdali policii více než 3 000 kusů střelných zbraní.
12 - 19.png
31. prosince 2010 v souvislosti s novelou zákona o pobytu cizinců na území České republiky účinnou od 1. ledna 2011 služba cizinecké policie předala část pobytové agendy, kterou dosud vyřizovala, pracovištím odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra. Šlo zejména o vyřizování žádostí o povolení k dlouhodobému a trvalému pobytu. V působnosti policie nadále zůstalo například prodlužování doby pobytu na krátkodobé vízum a hlavně kontrola legálnosti pobytu cizinců na území státu.
SCP

 

vytisknout  e-mailem