Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje
Preventivní vlak
Karlovarsko
Do Karlovarského kraje přijel Preventivní vlak. Za tři roky to je už 18té město, kam zavítal. Protože je z pohledu praxe i odborníků velmi rizikovou skupinou mládež od 13 do 19 let, byli pozváni hlavně mladí lidé.
Účelem tohoto preventivního projektu je upozornit oslovené mladé lidi a upozornit je na možná nebezpečí na železnici. Tématy jsou dopravní nehody na železničních přejezdech, úrazy elektrickým proudem z troleje, zachycení člověka vlakem na širé trati, nebo přímo v železniční stanici.
Pracovníci Českých drah, společně i Drážní inspekcí a Policií ČR pozvali žáky a studenty, ale i veřejnost na promítání krátkých filmů s bezpečnostní tématikou, na diskuzi s odborníky a nabídli nácvik první pomoci.
Praktické ukázky se týkaly ukázek toho, jak člověk dopadne po střetu s vlakem, jaké jsou následky zásahu proudem z troleje.
Děti i žáci prošli kinovozem, diskuzním vozem a vozem s nácvikem první pomoci. Policie si připravila pro návštěvníky preventivní rady v souvislosti s uvedenou problematikou, ale také rady, jak se nestat obětí trestného činu při jízdě vlakem.
Rady na cestu vlakem
Pokud jde o Vaši bezpečnost, nikdy nestojí za to riskovat.
Takže jestli se ocitnete na ne zrovna rušném nádraží, držte se poblíž skupinek lidí, mezi kterými jsou ženy a kteří ve vás vzbuzují důvěru.
Vybírejte si obsazenější vagony s cestujícími, zvlášť v noci.
Pokud byste měli zůstat ve vagoně sami, když všichni vystoupí, buďte připraveni na to, abyste mohli změnit vagon nebo kupé.
Je rozumné se vyhýbat rušným a hlučným lidem, zvlášť pokud jsou pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek.
Neriskujte a vybírejte – hlavně v noci – vagon co nejblíže strojvedoucího nebo průvodčího. Máte-li možnost, vyberte si místo blízko dveří, kdyby bylo potřeba rychle opustit kupé nebo vagon.
Budete-li mít pocit, že jste v nebezpečí, začne-li Vás někdo obtěžovat nebo ohrožovat – zkuste změnit vagon. Nestyďte se přesednout si k nějaké důvěryhodné osobě, skupince lidí nebo je požádat o pomoc.
Kdyby nikdo nebyl na blízku, aby Vám mohl pomoci, když Vás někdo obtěžuje nebo přímo napadá, měli byste začít křičet ze všech sil a volat o pomoc, případně použít záchranné zařízení. To může použít někdo jiný za Vás. Mohlo by se totiž stát, že ve vlaku jsou lidé, kteří se bojí vám jít na pomoc a použití zařízení je nenapadne.
Záchranné zařízení však nepoužívejte, pokud nejste v přímém ohrožení.
Pokud víte, že budete vystupovat na železniční zastávce, kde není žádný personál a která není zrovna moc rušná, je vždycky rozumné domluvit se s někým, kdo Vám přijde naproti a vy byste nemuseli čekat na opuštěném nádraží sami.
Nestačí jenom sedět a doufat, že obtěžování nebo přepadení nějak dopadne.
Pamatujte na možnosti řešení nechtěných situací ve vlaku - můžete jít do jiného vagonu, vystoupit z vlaku nebo použít poplašné zařízení-záchrannou brzdu.
vytisknout
e-mailem
Facebook