Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zvýšení zvláštních příplatků

Policisté v přímém výkonu služby si od nového roku polepší o cca 2500 Kč. 

Dnem 1. 1. 2019 nabývá účinnosti ustanovení novely zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, kterým se stanoví výše zvláštních příplatků. Zejména pro policisty zařazené v přímém výkonu služby nejde přitom o změnu „kosmetickou“. V přímé výkonu služby se rozpětí výše zvláštních (jinak též rizikových) příplatků zvyšuje z 3 – 6 tisíc korun na 5 – 10 tisíc Kč. Pro policisty zařazené v nepřímém výkonu služby se rozmezí upravuje z 1 – 4 tisíc korun na 1 – 5 tisíc Kč. Co tato úprava přinese v praxi?

Navýšení finančních prostředků v této oblasti činí 6% z avizovaného celkového navýšení platů policistů o 8% a představuje sumu 1,28 mld. Kč, které Vláda ČR pro tyto potřeby uvolnila. O zbývající 2% se se stejným datem účinnosti navyšuje stupnice základních tarifů. V praxi to znamená, že od nového roku se plat naprosté většiny policistů v přímém výkonu služby (jde o naprostou většinu policistů dopravní, pořádkové, cizinecké policie a kriminalisty služby kriminální policie a vyšetřování) zvýší cca o 2500 Kč.

Policie České republiky je největší ozbrojený bezpečnostní sbor a zároveň největší zaměstnavatel, je proto zřejmé, že ani takováto úprava se neobejde bez řady jednání. Vedení Policejního prezidia ČR proto nastavení zvláštních příplatků důkladně projednalo s řediteli krajských ředitelství, útvarů s celostátní působností i se zástupci odborových organizací a na novém nastavení tak panuje všeobecná shoda. Byť v tak rozsáhlém bezpečnostním sboru jistě může dojít k individuálním nejasnostem, nově nastavená výše příplatků respektuje náročnost vykonávaných činností i míru hrozícího rizika také s ohledem na regionální specifika.

Zvýšením zvláštních příplatků a tarifních platů policistů dochází ke zvýšení nástupního služebního příjmu policisty na cca 24.000,-Kč, což je jedno z dílčích opatření, kterým se zvyšuje konkurenceschopnost Policie České republiky na trhu práce.

Tiskovou zprávu, kterou u této příležitosti vydalo Ministerstvo vnitra ČR, naleznete v odkaze.

31. prosince 2018
plk. Mgr. Jozef Bocán
tiskový mluvčí, Policejní prezidium ČR

vytisknout  e-mailem