Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Interní akty řízení

Žadatel se domáhal následujících informací: 

1. Zda je v současnosti účinný výše zmíněný pokyn č. 222/2011, pokud není, prosím o zaslání předpisu, který jej obsahově nahradil, v jeho úplném a aktuálním znění.
 
2. Zda je v současnosti účinný závazný pokyn policejního prezidenta č. 30/2009, o plnění úkolů v trestním řízení, a pokud je, žádám vás o jeho poskytnutí v úplném a aktuálním znění.

3. Jaký předpis v současnosti upravuje problematiku nahlížení do trestního spisu oprávněnými osobami v přípravném řízení a zároveň prosím o jeho zaslání v úplném a aktuálním znění.
 
Policie České republiky poskytla žadateli následující informace:
1. Závazný pokyn policejního prezidenta č. 222/2011, kterým se vydává spisový řád Policie České republiky, je v současné době platný a účinný.
 
2. Závazný pokyn policejního prezidenta č. 30/2009, o plnění úkolů v trestním řízení, byl zrušen, a proto není v současné době platný a účinný.
 
3. Nahlížení do spisu v trestním řízení upravuje § 65 zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů:
 
§ 65
            (1) Obviněný, poškozený a zúčastněná osoba, jejich obhájci a zmocněnci mají právo nahlížet do spisů, s výjimkou protokolu o hlasování a osobních údajů svědka podle § 55 odst. 2, činit si z nich výpisky a poznámky a pořizovat si na své náklady kopie spisů a jejich částí. Totéž právo mají zákonní zástupci obviněného, poškozeného nebo zúčastněné osoby, jestliže tyto osoby jsou zbaveny způsobilosti k právním úkonům nebo je-li jejich způsobilost k právním úkonům omezena. Jiné osoby tak mohou činit se souhlasem předsedy senátu a v přípravném řízení se souhlasem státního zástupce nebo policejního orgánu, jen pokud je toho třeba k uplatnění jejich práv.
            (2) V přípravném řízení může státní zástupce nebo policejní orgán právo nahlédnout do spisů a spolu s tím ostatní práva uvedená v odstavci 1 ze závažných důvodů odepřít. Závažnost důvodů, ze kterých tato práva odepřel policejní orgán, je na žádost osoby, jíž se odepření týká, státní zástupce povinen urychleně přezkoumat. Tato práva nelze odepřít obviněnému a obhájci, jakmile byli upozorněni na možnost prostudovat spisy, a při sjednávání dohody o vině a trestu.
            (3) Tomu, kdo měl právo být úkonu přítomen, nemůže být odepřeno nahlédnutí do protokolu o takovém úkonu. Obviněnému a jeho obhájci nemůže být odepřeno nahlédnutí do usnesení o zahájení trestního stíhání (§ 160 odst. 1).
            (4) Práva státních orgánů a národního člena Eurojustu nahlížet do spisů podle jiných zákonných předpisů nejsou ustanovením předchozích odstavců dotčena.
            (5) Při povolování nahlížet do spisů je nutno učinit takové opatření, aby byla zachována tajnost utajovaných informací chráněných zvláštním zákonem a údajů, na které se vztahuje státem uložená nebo uznaná povinnost mlčenlivosti.
            (6) Při nahlížení do spisů je nutno učinit taková opatření, aby nebyly zpřístupněny údaje, se kterými se podle § 55 odst. 1 písm. c) mohou seznamovat pouze orgány činné v trestním řízení a úředníci Probační a mediační služby činní v dané věci. V případě žádosti osoby, proti níž se trestní řízení vede, o sdělení těchto údajů se užije § 55 odst. 1 písm. c) obdobně.
 
PhDr. Jiří Vokuš, 9. října 2015

vytisknout  e-mailem