Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Ztratil dva milióny

BRNO VENKOV: Internetoví podvodníci získali o víkendu velmi zajímavé částky. 

Svým očím rozhodně nemohl uvěřit pětašedesátiletý muž z Brněnska. Po ránu si otevřel internetové bankovnictví a zjistil, že na jeho účtech řádil neznámý pachatel. Výsledkem čilého ruchu na osobním i firemním účtu byla ztráta skoro dvou miliónů korun. Z prvotního vyšetřování vyplynulo, že poškozený se pravděpodobně v předcházejícím dni přihlásil na svůj účet pomocí odkazu, který mu nabídl internetový vyhledávač. Do podvodného formuláře, který se tvářil jako stránky jeho banky, pak vyplnil přihlašovací údaje. Ty pak v noci během půldruhé hodiny zneužil neznámý pachatel. Při několika transakcích zmizely z účtu skoro dva milióny korun.

Poloviční ztrátu hlásí třiapadesátiletý muž z Blanenska. Ten uvěřil podvodnému telefonátu, v němž mu údajný bezpečnostní pracovník banky sdělil, že je jeho účet napadený hackery. Zároveň poradil, že by bylo vhodné vybrat všechny uložené peníze a tyto v Brně vložit do přesně určeného bitcoinmatu. Muž uvěřil i dalšímu doporučení a sjednal si rychlou půjčku. I tyto peníze přesně podle pokynů převedl na kryptoměnu. Celkem ztratil více než milión korun.

Pětapadesátiletý muž uvěřil SMS zprávě, že mu byl poskytnut dvacetitisícový příspěvek na domácnost. Přesně podle pokynů pak za pomoci zaslaného falešného odkazu přihlásil do svého internetového bankovnictví. Data získal podvodník, který z jeho účtu během několika transakcí odčerpal necelých dvě stě tisíc korun.

Z víkendových poškozených dopadla nejlépe čtyřiatřicetiletá žena, která reagovala na poutavý internetový inzerát s nabídkou zajímavých a především výnosných investic. Postupně pak za pomoci podvodného bankéře naposílala na různé účty skoro sto sedmdesát tisíc korun. Potom se podvodník odmlčel.

por. Bohumil Malášek, 26. září 2022

vytisknout  e-mailem