Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Ztracení turisté - cvičení

Ms kraj: Připravenost policistů a členů horské služby prověřilo společné cvičení 

Na Ondřejníku na Frýdecko-Místecku v Beskydech se ztratila skupina turistů. Do terénu se ihned vydali policisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a členové Horské služby ČR, oblast Beskydy… Nejednalo se naštěstí o ostrou akci, ale o cvičení. Toto však bylo simulováno naprosto reálně a stejně tak k němu přistupovali i účastníci.

Na cvičení se za nás podíleli policisté ze speciální pořádkové jednotky, oddělení služební kynologie a obvodního oddělení Frýdlant nad Ostravicí. Policisté a kolegové z Horské služby propátrávali terén, přičemž v těchto případech mají nezastupitelnou úlohu čtyřnozí svěřenci psovodů. Místo bylo vybráno pro rozsáhlost a hlavně specifičnost prostředí, jedná se o typický horský terén.

Záchranné složky na oznámení o pohřešování tří turistů okamžitě reagovaly, vyjely na místo. Získaly také podrobnější informace k pohybu a možné aktuální pozici osob, případnému zranění a podobně. Záchranáři bleskově rozjeli akci, které předcházelo rozdělení pozic a svěřených úseků. Každý znal svůj úkol a postup, a tak se podařilo všechny turisty nalézt. Prvním úkolem bylo zjistit, zda nejsou zraněni. Byli, navíc podchlazení a vysílení. Ale díky poskytnuté první pomoci se je podařilo stabilizovat a transportovat.

Součinnost policistů a horských záchranářů je úzká a důležitá, a tak jsme si v rámci cvičení ověřili společné postupy, ale také postupy specifické a přináležející každé složce. Důležité bylo rovněž prověření toku předávaných informací, dostupné techniky a například i vozidel, včetně čtyřkolek, vhodných do takovýchto terénů. Kromě součinnosti přišlo na řadu i hodnocení různých specializací, například zdravotník, a nezapomněli jsme na naše neocenitelné pomocníky, psy. V neposlední řadě měli účastníci tímto možnost ověřit si bezpečný pohyb v obdobném terénu. Snad nebude naše služby v reálu potřeba, nicméně, i „osahání“ si jednotlivých míst cvičení, a tedy místní znalost, je bonusem v případě ostré akce.
 

por. Mgr. Soňa Štětínská
oddělení tisku, 27. března 2024

Odkazy do noveho okna

foto cvičení

foto cvičení 

Detailní náhled

foto cvičení_02

foto cvičení_02 

Detailní náhled

foto cvičení_03

foto cvičení_03 

Detailní náhled

foto cvičení_04

foto cvičení_04 

Detailní náhled

foto cvičení_05

foto cvičení_05 

Detailní náhled

foto cvičení_06

foto cvičení_06 

Detailní náhled

foto cvičení_07

foto cvičení_07 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem