Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ztracená pomněnka ocení lidskou všímavost

Nový společný projekt zaměřený na problematiku pátrání po pohřešovaných lidech představuje Policie České republiky a Slavia pojišťovna. 

Jmenuje se Ztracená pomněnka a jeho cílem je motivovat lidi k vzájemné pomoci, empatii a všímavosti. Ocenění v něm získají ti, kterým nejsou lhostejné problémy ostatních, dokáží pomoci v pravou chvíli a jejich dobrovolné zapojení do pátrání přispěje k nalezení pohřešované osoby, přestože nejsou profesionálními záchranáři.

„Ztracenou pomněnkou chceme poukázat na to, že hrdinové nejsou pouze ve filmech a počítačových hrách, ale že jsou to velmi často obyčejní lidé,“ vysvětluje generální ředitel Slavia pojišťovny Karel Waisser. „Ačkoliv pojišťovnictví pracuje s oceňováním rizik u věcí i osob, velmi dobře víme, že lidský život je ve skutečnosti nenahraditelný. Často jej může zachránit pouhá všímavost. Kamerové systémy nejsou všude, ale oči a cit máme všichni,“ dodává Waisser.

„Policie České republiky si Mezinárodní den pohřešovaných dětí, takzvaný pomněnkový den připomíná každoročně 25. května a využívá ho k rozšiřování povědomí veřejnosti o tématu pohřešovaných dětí i dalších osob,“ říká policejní prezident genmjr. Martin Vondrášek. Právě v tento den se totiž v roce 1979 v New Yorku ztratil cestou do školy šestiletý chlapec, a přestože následovalo rozsáhlé pátrání, nebyl bohužel nikdy nalezen. „Ztracená pomněnka se ale nechce zaměřovat pouze na děti, protože stejnou pozornost potřebují při pohřešování i ostatní, velmi často třeba senioři,“ dodává plk. Jan Rybár, vedoucí odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. „Velkou pomoc při pátrání často přináší zapojení dobrovolníků, dobrovolnických organizací i široké veřejnosti a jsem rád, že touto cestou budeme mít možnost ty nejobětavější za jejich pomoc ocenit,“ doplňuje Vondrášek.

Policisté pátrající po pohřešovaných dětech, dospělých či seniorech budou průběžně hledat v jednotlivých krajích vhodné kandidáty, ze kterých společně se zástupci pojišťovny vyberou toho, kdo si ocenění zaslouží nejvíce.

Vyhlášená pátrání po pohřešované osobě dle věkových kategorií v letech 2019 - 2022

rok

2019

2020

2021

2022 (leden –srpen)

do 15 let

895

657

778

513

15 – 18 let

746

474

466

473

starší 18 let

1619

1425

1450

1065

pohřešováno celkem

3260

2556

2694

2051


Policie každoročně pátrá po stovkách lidí. Zhruba jednu pětinu z celkového počtu tvoří případy pátrání po osobách v seniorském věku, v necelé polovině případů je vyhlášeno pátrání po dětech ve věku do 18 let. V současnosti policistům pomáhají nejenom média, ale také speciální mobilní aplikace ECHO, která je napojena na policejní databázi pohřešovaných dětí. Vždy jde totiž o rychlost. Mimochodem, svůj hlas, a to doslova, k této problematice už před rokem připojil i vítěz Českého slavíka Marek Ztracený s projektem „Ztracený ať zůstane jen jeden“.

kpt. Bc. Ladislav Beránek
oddělení prevence Policejního prezidia ČR
14. září 2022

vytisknout  e-mailem