Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Zraněný řidič byl převezen do pražské nemocnice

KUTNOHORSKO – Boural pod vlivem alkoholu. 

K dopravní nehodě došlo v sobotu 30. června 2018 v podvečer kolem půl osmé na silnici číslo II/339 v místech zvaném Kalabousek ve směru od obce Čáslav k silnici číslo I/38. Čtyřiačtyřicetiletý řidič s vozidlem značky VW Passat zde v uvedených místech přejel do protisměru a dále mimo komunikaci, kde havaroval přední částí automobilu do kmene vzrostlého stromu. Provedená dechová zkouška prokázala u řidiče pozitivní hodnoty na přítomnost alkoholu v dechu a naměřila přes dvě promile. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil a požití alkoholu před jízdou doznal. K jinému zranění nedošlo.

Příčiny, okolnosti a míra zavinění je v současné době v šetření.

Alkohol za volant nepatří!!

Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol a následná „kocovina“ s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.

Více naleznete zde:

http://www.ibesip.cz/cz/ridic/bezpecne-rizeni-vozidla/alkohol-a-drogy

http://www.ibesip.cz/cz/ridic/zasady-bezpecne-jizdy/alkohol-za-volant-rozhodne-nepatri

por. Mgr. Vendulka Marečková
tisková mluvčí
P ČR Kutná Hora
2. července 2018

vytisknout  e-mailem